Třetina psů na soutěži v Přední Výtoni složila nejvyšší zkoušku

foto V pátrání v lese, v sutinách a po pachové stopě soutěžili 6. května 2018 kynologové se svými psy v Přední Výtoni na Českokrumlovsku, kde se koná třídenní mezinárodní závod Itercup Humanity. Na snímku hledá figurantku fenka Bessy.

Přední Výtoň (Českokrumlovsko) - Téměř třetina účastníků mezinárodní soutěže záchranných psů v Přední Výtoni na Českokrumlovsku svým bodovým ziskem složila nejvyšší možnou zkoušku. Ve třídenním závodě Intercup Humanity psi a jejich psovodi soutěžili ve třech disciplínách - v pátrání v lese, v sutinách a po pachové stopě. Ze 75 zúčastněných párů dosáhlo na nejvyšší zkoušku 22, soutěžící si tím zajistili možnost účasti na světovém šampionátu. ČTK to řekla ředitelka závodu Petra Kučerová.

V pátrání v lese, v sutinách a po pachové stopě soutěžili 6. května 2018 kynologové se svými psy v Přední Výtoni na Českokrumlovsku, kde se koná třídenní mezinárodní závod Itercup Humanity. Na snímku hledá figurantku fenka Bessy a záchranářka Jitka Smutná (nahoře vlevo). "Ovšem neznamená to, že všech 22 dvojic na mistrovství světa bude startovat. Záleží vždy na každé zemi, kolik zástupců na šampionát pošle," uvedla. V Přední Výtoni se utkali kynologové z 11 zemí.

Podle Kučerové jsou závody podobného charakteru pouze přípravou na skutečné události. Při nich pak záchranní psi pomáhají pátrat po lidech ztracených při živelních pohromách, po pohřešovaných lidech a tělech. Kučerová uvedla, že psi musí mimo schopností vyhledat daný cíl, být i dobře vycvičení v jiných aspektech. "Nesmí být třeba agresivní vůči jiným psům nebo lidem. Kvůli tomu byli na těchto závodech dva účastníci diskvalifikováni," řekla.

V pátrání v lese, v sutinách a po pachové stopě soutěžili 6. května 2018 kynologové se svými psy v Přední Výtoni na Českokrumlovsku, kde se koná třídenní mezinárodní závod Itercup Humanity. Na snímku hledá figurantku fenka Bessy. Čeští kynologové podle ní patří na mezinárodní úrovni ke špičce. V minulosti například pátrali po lidech po zemětřesení v Turecku nebo v Indii. "V České republice nejčastěji spolupracujeme s policií," uvedla. Dodala, že v Česku není pátrání v sutinách výjimečnou záležitostí. "Třeba jsme byli v Blansku u Kaplice, kde spadla stodola a nebylo jisté, zda si tam nehrály děti, nebo tam nežili bezdomovci. V Budějovicích se zase před časem při betonování zhroutil most a psi jsou i v těchto vysokých betonech schopni rozpoznat lidský pach," řekla.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 5:00 14°C

Celá předpověď