Trenér vicemistrů světa Sacchi: Itálie je pozadu, vinu nenesou hráči, ale systém

foto Italský tenista Alessandro Bastoni po prohře se Severní Makedonií v semifinále play off o postup na MS.

Řím - Trenér vicemistrů světa z roku 1994 Arrigo Sacchi volá po blamáži v play off o postup na šampionát v Kataru po širších změnách v italském fotbale. Podle pětasedmdesátiletého kouče, jenž si udělal jméno především úspěšným působením v AC Milán a u reprezentace, nenesou vinu na porážce 0:1 se Severní Makedonií a celkovém neúspěchu hráči ani trenéři, nýbrž celkový systém italského fotbalu a společnosti.

"Jsme pozadu, nejen ve fotbale. Ostatní země se neustále rozvíjí, ale my zůstáváme kulturně zaostalí, nevidím žádné nové ideje. Itálie je šedesát let pozadu," řekl Sacchi v rozhovoru pro deník Gazzetta dello Sport.

Italové jsou úřadující mistři Evropy, na světovém šampionátu ale budou chybět podruhé za sebou. Pro čtyřnásobné mistry světa je to historický neúspěch, současný výběr kouče Roberta Manciniho ale nenese podle Sacchiho vinu.

"Hráči a trenéři jsou ti poslední, koho bychom měli kritizovat. Problém je v systému. Naše mládežnické akademie jsou plné zahraničních hráčů, nakupujeme je jak ovoce a zeleninu. Kluby se zadlužují a v evropských pohárech nejsou schopné vyhrát vůbec nic," připomněl Sacchi. Poslední evropskou trofej pro Itálii získal Inter Milán, který ovládl v roce 2010 Ligu mistrů. V posledních letech dominují týmy ze Španělska a Anglie.

"Měli bychom si vzít příklad třeba ze Španělska, jeho vzestup je založený na pevných základech a zásadní reformě. Nemůžeme se donekonečna držet starých postupů, nemůžeme to vždycky jen vyřešit výměnou trenérů a odpovědných lidí. Změnit se musí celý přístup," dodal Sacchi s tím, že doufá v setrvání kouče Manciniho u "squadry azzurry".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď