Trenér Jalonen: Výhru jsme si zasloužili, triumf v turnaji posílil sebevědomí

foto Čeští hráči se radují z gólu v utkání se Švýcarskem na Švédských hokejových hrách ve Stockholmu 8. května 2022. Uprostřed je jeho autor Tomáš Kundrátek.

Stockholm - Zatímco za první dvě akce Euro Hockey Tour (EHT) v sezoně získali čeští hokejisté pod vedením bývalého kouče Filipa Pešána ze šesti zápasů jediný bod, s nástupem finského odborníka Kariho Jalonena přišly turnajové triumfy na domácích Českých hrách v Ostravě a následně i na Švédských hrách ve Stockholmu. Národní tým uspěl v pěti zápasech v řadě a vůbec poprvé vyhrál dva turnaje EHT za sebou. Jalonen považuje poslední povedené výsledky ze velmi důležité pro sebevědomí hráčů.

"Tyhle tři zápasy tady nám dodali porci sebevědomí. Proti Švédsku, Finsku i Švýcarsku jsme nastoupili pokaždé s trochu odlišnou taktikou. Myslím, že po té taktické stránce si umíme dobře poradit. Tým také dokáže být při cestě za vítězstvím trpělivý. A dnes nám hodně pomohl i Karel Vejmelka v brance, když tam výborně chytil dva nebo tři sólové úniky," vyzdvihl Jalonen v rozhovoru s novináři.

Ještě zkraje třetí dvacetiminutovky bylo skóre bezbrankové. "Ve druhé části zápasu jsme začali o něco lépe bruslit. Myslím, že mělo trochu vliv, že šlo o zápas, který začínal ve 12 hodin. K tomu je třeba přičíst, že už to byl třetí zápas za čtyři dny. Ale pak už jsme bruslili opravdu dobře a podle mého názoru jsme si dnes vítězství zasloužili. Výhra v celém turnaji určitě zase posílila naši víru v sebe samotné," řekl Jalonen.

Vejmelka, jenž hájí v zámořské NHL barvy Arizony, vychytal při druhém startu první nulu v reprezentaci. Zkušený kouč ale odmítl jakékoliv úvahy na téma, zda by díky tomu mohl být týmovou jedničkou pro mistrovství světa, které začne v pátek ve Finsku. "Nechci brankáře nijak číslovat. Pro šampionát potřebujeme tři brankáře a tři brankáři s námi pocestují do Tampere. Víc k tomu teď říkat netřeba," podotkl Jalonen.

Čím dál lépe vypadá souhra Romana Červenky s Davidem Krejčím. Oba vynikající útočníky dnes doplňoval - stejně jako už v sobotu - mladík Matěj Blümel. "Myslím, že hrají lépe a lépe. David Krejčí potřeboval tato tři utkání, aby se dostal do zápasové kondice. A sám je chtěl také z toho důvodu odehrát všechna. Myslím, že je na šampionát dobře připravený," konstatoval Jalonen.

Trenéry spolu s generálním manažerem Petrem Nedvědem čekalo po utkání rozhodování o tom, kdo projde nominačním sítem až na světový šampionát a kdo bude muset naopak zůstat doma. "Musíme to teď všechno probrat s ostatními, abychom pak vše řekli hráčům, ale zatím nemohu říci, zda budeme škrtat v obraně, nebo v útoku," nechtěl Jalonen předbíhat událostem.

V týmu je zatím šestice hráčů z NHL - vedle gólmana Vejmelky ještě beci Filip Hronek s Radimem Šimkem a útočníci Tomáš Hertl, Dominik Simon a Jakub Vrána. Nelze ale vyloučit, že další zámořské posily ještě přibudou. "Myslím, že na hráče z prvního kola play off NHL ještě počkáme. Máme od včerejška připravený nějaký plán a uvidíme, jak se vše bude vyvíjet. Všechno si to teď dáme dohromady, abychom udělali dobrá rozhodnutí," uvedl Jalonen.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 6. července 2022

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď