Koronavir přerušil soutěže v Anglii, Francii i Německu

foto Brána stadionu Stamford Bridge, domova fotbalistů Chelsea, na snímku z 13. března 2020.

Londýn/Berlín/Paříž - Kvůli koronaviru byly přerušeny fotbalové ligy také v Anglii, Francii a Německu. Premier League a další ostrovní soutěže se nebudou hrát minimálně do 3. dubna. V Německu se nebude hrát minimálně o nadcházejícím víkendu. Země úřadujících mistrů světa Francie dobu pozastavení neupřesnila. Už dříve o odložení ligových zápasů rozhodly Itálie se Španělskem.

Vedení anglických soutěží o přerušení, ke kterému sáhla i česká liga, rozhodlo na dnešním mimořádném zasedání. Svoláno bylo poté, co byla nákaza objevena u trenéra Arsenalu Mikela Artety a útočníka Calluma Hudsona-Odoie z Chelsea.

"Nebylo to lehké rozhodnutí, ale zdraví hráčů, členů realizačních týmů a fanoušků musí být na prvním místě," uvedli zástupci Fotbalové asociace a vedení soutěží ve společném prohlášení. "Rozhodli jsme na základě toho, že se v karanténě začalo objevovat čím dál víc hráčů a členů realizačních týmů," dodali.

V Anglii nicméně věří, že pokud to zdravotní situace v zemi umožní, chtěli by odložené duely po 4. dubnu nahradit. "Je to náš hlavní cíl, i když je jasné, že to bude velká výzva. Samozřejmě po celou dobu budeme poslouchat doporučení lékařů a hrát se bude, až to bude bezpečné," přidali zástupci Premier League.

Vedení německé ligy se na poslední chvíli rozhodlo odvolat 26. kolo, které dnes mělo začít předehrávkou Düsseldorf - Paderborn. Na pondělní schůzce s kluby navrhne přerušení první a druhé ligy minimálně do 2. dubna. Původně se o nadcházejícím víkendu mělo hrát bez diváků.

"Naším cílem je dohrát ligu do léta. Jde nám hlavně o sportovní stránku, nicméně musíme brát v potaz i to, že kdybychom soutěž předčasně ukončili, mohlo by to pro některé kluby mít likvidační následky," uvedlo dnes vedení německých soutěží v prohlášení.

Původní plán hrát ještě o tomto víkendu vyvolal kritiku. "To je šílené. Lidi, přestaňte bláznit a proberte se. Jsou přece mnohem důležitější věci než jakýkoliv sport," napsal na twitteru záložník Thiago Alcantara z Bayernu Mnichov poté, co smazal o poznání tvrdší tweet na adresu bundesligového vedení.

Francie termín pro opětovné rozběhnutí soutěží zatím nestanovila. "Vedení se jednohlasně shodlo, že do odvolání přerušíme první a druhou ligu. Jak uvedl francouzský prezident, všeobecný zájem teď musí být nadřazený úplně všemu. Musíme chránit slabé a zastavit šíření epidemie," uvedlo vedení ligy v prohlášení.

Na neurčito byly také odloženy soutěže ve Skotsku, kde se mělo v neděli odehrát glasgowské derby mezi druhými Rangers a suverénně vedoucím Celticem.

V Německu si dosud nákaza novým typem koronaviru vyžádala asi 2400 nakažených a pět mrtvých. Francie zaznamenala téměř 3000 případů nákazy a 61 úmrtí. V Británii je zatím téměř 600 nakažených a deset mrtvých.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď