Třeboňští rybáři zrušili kvůli covidu doprovodné akce při výlovech

foto Ilustrační foto - Třeboňští rybáři zahájili 12. října 2020 výlov největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Slavnostní výlov s doprovodnými akcemi, kam jezdilo každoročně až 50.000 lidí, je kvůli koronaviru zrušený.

Třeboň (Jindřichohradecko) - Výlov největšího českého rybníku Rožmberk s rozlohou 647 hektarů chystají rybáři letos stejně jako loni jen ve všedních dnech. Výlov potrvá od pondělí 11. do čtvrtka 14. října. Kvůli koronavirovým omezením nebude slavnostní výlov s doprovodným programem a občerstvením. Program nebude ani u dalších výlovů. Na webu to uvedlo Rybářství Třeboň, informaci ČTK potvrdil předseda představenstva Josef Malecha.

Slavnostní výlovy, kde by bylo hodně lidí, neuspořádá kvůli pandemii ani Rybářství Nové Hrady, řekl dnes ČTK ředitel firmy Lubomír Zvonař. Jen stánkový prodej ryb u větších rybníků nabídne na podzim Rybářství Hluboká, jež také zrušilo slavnostní výlovy. ČTK to dnes řekl hlavní účetní hlubockého rybářství Miroslav Machovec. Roční produkce firmy je okolo 1300 tun ryb.

"Z důvodu mimořádných opatření v souvislosti s onemocněním covid se výlov rybníka Rožmberk bude konat pouze ve všedních dnech. Letošní výlov nebude společenská akce, která je určena pro širokou veřejnost a má charakter historické, kulturní a tradiční činnosti s doprovodným programem a občerstvením," uvedlo Rybářství Třeboň. Slavnostní výlov s doprovodnými akcemi, kam v posledních letech před koronakrizí jezdilo až 50.000 lidí, zrušila firma již loni. Lidé nesměli do míst, kde se lovilo a kde stály kádě, kapry si ale mohli koupit na sádkách.

Ani Rybářství Nové Hrady se slavnostními výlovy nepočítá. "Nejsme schopni korigovat těch 2000 lidí. Museli bychom hlídat, jestli mají očkování, a to nejsme schopni zvládnout," řekl Zvonař.

Třeboňští rybáři budou na podzim lovit ryby z asi 250 rybníků, budou to třeba Spolský, Schwarzenberg, Svět či Bošilecký. Ani při těchto výlovech nebude doprovodný program. Novohradští, jejichž roční produkce se pohybuje kolem 500 tun, letos vyloví i jejich největší rybník Žár s rozlohou 120 hektarů. "Při výlovu bude stánek s prodejem, lidé si rybu koupí, ale nebudou ostatní stánky, aby nebyla taková ta pouť," řekl Zvonař.

Rybářství Nové Hrady, které se stará o 330 rybníků s rozlohou 1258 hektarů, lovilo hodně ryb na jaře; z podzimních výlovů čeká 100 až 150 tun kapra a sto tun vedlejších ryb. Třeboňští rybáři nechtěli odhad výnosů uvést. Loni z podzimních výlovů čekali 2100 tun tržních ryb a 300 tun vedlejších ryb.

Rybářství Třeboň je největší producent sladkovodních ryb v Evropě. Na tuzemské produkci ryb se podílí 15 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 procent kapři, zbytek líni, candáti, štiky, sumci, amuři, tolstolobici a okouni. Firma má 100 zaměstnanců, hospodaří na 440 rybnících o výměře 8000 hektarů. Na vývoz jde 70 procent ryb.

Firma Rybářství Třeboň měla za obchodní rok od října 2019 do loňského září tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 146,2 milionu Kč. Meziročně klesly o osm procent. Provozní zisk se snížil téměř o 35 procent na 18,9 milionu. Výsledky nejvíc ovlivnilo, že kvůli koronaviru se prodalo méně ryb. Vyplývá to z výroční zprávy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď