Třeboňští rybáři čekají na podzim 2400 tun ryb, ceny drží loňské

foto Ilustrační foto - Třeboňští rybáři začali 12. října 2018 s třídenním výlovem největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Čekají výnos 150 tun tržních ryb, zhruba o deset tu méně než loni.

Třeboň (Jindřichohradecko) - Rybářství Třeboň, největší producent sladkovodních ryb v Evropě, chce od října do listopadu vylovit z 250 rybníků 2400 tun ryb, především kaprů. Při podzimních výlovech bude na hrázích prodávat kilogram kapra za 85 Kč, stejně jako loni. Třídenní výlov největšího českého rybníka Rožmberk, z nějž čeká výnos 150 tun, zahájí 11. října. ČTK to řekl předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha.

Podzimní výlovy zahájili i další rybáři. Blatenská ryba čeká výnos 650 tun, ceny drží loňské, řekl ČTK ředitel firmy Jiří Bláha. Rybářství Nové Hrady chce na podzim vylovit 400 tun ryb, také nezdraží. ČTK to řekl ředitel novohradského rybářství Lubomír Zvonař.

Třeboňští rybáři chtějí na podzim vylovit 2200 tun kaprů a 200 tun dalších ryb. Zachovali loňské ceny. Na hrázích rybníků budou při výlovech prodávat kilogram kapra I. třídy i výběrového za 85 korun, na sádkách kapra I. třídy za 85 Kč a kapra výběrového za 95 Kč.

Poslední tři roky chybí Rybářství Třeboň kvůli suchu v rybnících asi 30 procent vody, kterou v nich zadržují. "Ne všechny rybníky jsou suchem postiženy. Produkce nám pořád drží díky tomu, že máme Zlatou stoku (umělý vodní kanál napájející rybniční soustavu). Je závislá na řece Lužnici a tam ještě pořád v posledních letech voda byla," řekl Malecha.

Výlovy zahájili třeboňští chovatelé před 14 dny, zatím na menších rybnících. První velký bude 11. října Rožmberk, největší český s rozlohou 647 hektarů. Letos vyloví také rybníky Horusický velký, Bošilecký, Dvořiště a Hejtman.

Blatenská ryba výlovy také zahájila, zatím ještě neloví tržní ryby. Firma čeká, že vyloví 650 tun ryb. Ceny nechala jako loni, 81 Kč a 89 Kč za kilogram, podle druhu ryby, na hrázi Podkostelního rybníku v Putimi budou při výlovu nižší. Ceny pro velkoodběratele určí na konci října.

"Rok nebyl příznivý, scházela nám voda, některé rybníky nelovíme, jak bychom potřebovali, protože nemáme vodu a nemohli bychom sádkovat. Nedostatek vody se podepíše na velikosti, ryba bude menší. Když schází v některých rybnících metr vody, dohání se to krmením, ale to zdaleka nemůže nahradit přirozenou potravu, ryby pak mají nižší váhu," řekl Bláha. Náklady tak firmě stouply o jednotky milionů Kč. Rybníky, v nichž schází voda, zarostou rákosem, orobincem, rostou tak i náklady na údržbu.

Rybářství Nové Hrady čeká na podzim 400 tun ryb, jako loni. Ceny nezvýší, na hrázích bude prodávat kilogram ryby od 50 do 75 korun. Sucho firmu příliš nepostihlo. "Je horší odbyt, váhová kategorie u přírůstku o deset až 15 deka horší a taky byl poměrně studený květen," řekl Zvonař.

Rybářství Třeboň se na tuzemské produkci ryb podílí 15 až 18 procenty. Roční produkce činí asi 3200 tun, z toho tvoří 90 procent kapr. Společnost se 100 zaměstnanci hospodaří na 450 rybnících o výměře 8000 hektarů. Na export jde 65 až 70 procent ryb.

Blatenská ryba hospodaří na 1550 hektarech rybníků. Roční produkce ryb je 850 tun. Dominuje kapr, zhruba polovina produkce živých ryb jde na vývoz. Rybářství Nové Hrady se stará o 330 rybníků o rozloze 1258 hektarů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 30. května 2020

Očekáváme v 23:00 11°C

Celá předpověď