Tragickou srážku na Kolínsku zřejmě zavinila chyba strojvedoucího

foto Osobní a nákladní vlak, které se srazily 14. července večer na hlavní trati z Prahy na Kolín u Českého Brodu, se podařilo 15. července po osmé hodině ráno od sebe odtrhnout.

Český Brod (Kolínsko) - Příčinou úterní tragické srážky vlaků na hlavním koridoru u Českého Brodu bylo nejspíš selhání člověka. Strojvedoucí osobního vlaku podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) jel na červenou a narazil do stojící poštovní soupravy, trať je ale velmi dobře zabezpečená. Strojvůdce je jedinou obětí neštěstí, přes 30 lidí bylo zraněno, z toho čtyři vážně. Okolnostmi se zabývá Drážní inspekce, policie vyšetřuje nehodu jako obecné ohrožení z nedbalosti a ublížení na zdraví s následkem smrti z nedbalosti. Škoda bude zřejmě kolem 55 milionů korun. Vlaky od dopoledne jezdily kolem místa nehody po jedné koleji, provoz na tříkolejné trati byl plně obnoven před 21:00.

Za týden jde o třetí srážku vlaků na české železnici, všechny podle dosavadního vyšetřování způsobila lidská chyba. Havlíček míní, že nejde o systémová pochybení, ale jednotlivá selhání. Chce posílit personál a zvýšit investice do bezpečnosti. Na tom se shodla také nově sestavená Bezpečnostní komise pro železnice, která se dnes večer sešla. Za Havlíčka i generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobodu se postavil premiér Andrej Babiš (ANO). Jdou správným směrem, uvedl. Řekl, že stát posiluje zabezpečení přejezdů, chystá zabezpečovací systém ETCS a další opatření na lokálních tratích.

Drážní úřad připravuje audit zaměřený na práci strojvedoucích a jejich podmínky. Uvedl, že vyzve všechny dopravce k vlastní analýze chybovosti na drahách. Státní úřad inspekce práce spustí masivní kontroly dodržování zákoníku práce a zejména pracovní doby na železnici, uvedla na twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zaměstnanci nemohou být přetěžováni, dodala. Podle Iva Drahotského z dopravní fakulty Jana Pernera pardubické univerzity chybí dozorový orgán, který by kontroloval strojvedoucí tak, aby byla zajištěna jejich kvalita. V České televizi (ČT) upozornil, že dříve měli strojvedoucí znát jen několik tratí, dnes je zaměstnavatelé "tlačí" k tomu, aby znali celou republiku.

Video: Srážka vlaků u Českého Brodu
15.07.2020, 05:52, autor: Jaroslav Beneš, zdroj: ČTK

Představenstvo Českých drah se dnes dohodlo na tom, že firma zintenzivní kontroly práce strojvůdců a bude chtít zlepšit jejich výcvik a trénink. Počet kontrol se už loni meziročně zvýšil o čtvrtinu, uvedl šéf státního dopravce Václav Nebeský. Pro jednokolejné regionální tratě bez elektronického zabezpečení dráhy připraví systém, který bude strojvedoucí upozorňovat na nutnost hlásit se dispečerovi v místech křížení vlaků a varuje je před vozidlem v protisměru.

U Českého Brodu se hasičům po 08:00 podařilo havarované a značně poškozené soupravy od sebe odtrhnout a začali je odtahovat. Provoz zde byl částečně obnoven po třinácti hodinách, po 10:30 tudy projel první vlak sníženou rychlostí. Některé vlaky jedoucí z Prahy byly odkloněny přes Nymburk, vlaky do hlavního města jezdily přes Benešov. Bez omezení je provoz od 20:50, uvedl mluvčí Správy železnic Marek Illiaš.

Škodu na osobním vlaku Drážní inspekce zatím vyčíslila na 40 milionů Kč. Česká pošta odhaduje škodu na poštovním vlaku, do kterého u Českého Brodu narazila osobní souprava, na 15 milionů korun.

Video: Práce po srážce vlaků u Českého Brodu
15.07.2020, 12:14, autor: Hynek Beran, zdroj: ČTK

Osobní vlak CityElefant, kterým jelo přes 100 lidí, v úterý kolem 21:30 narazil do stojícího poštovního vlaku. Strojvůdce osobního vlaku zůstal zaklíněný v kabině, jako jediný srážku nepřežil. Osm zraněných lidí, které po srážce rozvezla záchranná služba do vinohradské a Thomayerovy nemocnice v Praze a do českobudějovické nemocnice, je mimo ohrožení života. Dva z nich už jsou doma. Jednoho zraněného záchranáři odvezli do pražské Ústřední vojenské nemocnice, jeho stav vyžaduje intenzivní péči. Další lehce zranění skončili v nemocnicích v Kolíně a Nymburce.

Na koridorové trati mezi Prahou a Kolínem podle Havlíčka musí strojvedoucí každých deset až 20 vteřin mačkat tlačítko bdělosti. Pokud projede na červenou, tak se ozve signál a vlak zastaví, nicméně může se znovu rozjet. "Strojvůdce byl zastaven, znovu se rozjel. V rychlosti 60 až 70 kilometrů v hodině narazil do poštovního vlaku, který nebyl zabrzděn, před sebou ho ještě tlačil," řekl ČTK Havlíček. Čtyřicetiletého strojvedoucího označil hned po nehodě za zkušeného, přepracovaný podle něj nebyl, vrátil se z dovolené.

Vlaky se srazily na jednom z nejvytíženějších úseků a podle Havlíčka jde o nejlépe zabezpečenou trať v ČR. Incidentů na železnici v posledních letech přibývá. Většina se jich stává na celostátní tratích. Postupně roste i počet incidentů po nedovolené jízdě vlaku, vyplývá z údajů Drážní inspekce. Jednou z příčin může být podle expertů čím dál vyšší hustota provozu. Letos počet incidentů až do poloviny roku meziročně naopak klesl, v posledním týdnu se však stalo několik vážných nehod.

Nejtragičtější z poslední doby byl střet dvou vlaků na regionální trati u Perninku na Karlovarsku, při kterém zemřeli dva lidé a 24 bylo zraněno. Silně poničený vlak RegioNova dnes drážní hasiči nechali z Perninku odvézt na kamionu, půjde do šrotu.

Osm zraněných z vlaku je mimo ohrožení života, byly jich desítky

Osm zraněných lidí, které z tragické úterní srážky vlaků rozvezla záchranná služba do vinohradské a Thomayerovy nemocnice v Praze a do českobudějovické nemocnice, je mimo ohrožení života. Dva z nich už jsou doma, zjistila ČTK. Vinohradská nemocnice přijala dva zraněné, Thomayerova nemocnice čtyři a českobudějovická dva. Jednoho zraněného záchranná služba odvezla i do Ústřední vojenské nemocnice v Praze Střešovicích a lehce zraněné do nemocnic v Kolíně a Nymburku. Záchranáři při nehodě u Českého Brodu ošetřili 31 lidí, z toho čtyři těžce zraněné. Strojvedoucí nehodu nepřežil.

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady přijala v noci dva pacienty z havarovaného vlaku. "Jeden pacient byl přijat na Kliniku anesteziologie a resuscitace se sériovou zlomeninou žeber a bude v průběhu dnešního dne přeložen na standardní oddělení. Pacientka, která byla přijata na Jednotku intenzivní péče Ortopedicko-traumatologické kliniky s rozsáhlou tržnou ranou stehna a se zlomeninou v oblasti krční páteře, bude také přeložena na standardní oddělení," uvedla nemocnice. Podle ředitele nemocnice Petra Arenbergera jsou oba pacienti mimo ohrožení života.

Thomayerova nemocnice v pražské Krči přijala čtyři zraněné. Podle mluvčího Petra Sulka z toho dva lehce zraněné už poslali domů a další dva zůstávají v nemocnici na pozorování. "Ale nejsou v ohrožení života," doplnil Sulek.

Ve vojenské nemocnici v Praze po nehodě skončil jeden člověk. Jeho stav vyžaduje intenzivní péči, sdělila dnes ČTK mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

V českobudějovické nemocnici jsou po srážce vlaku muž a žena. Mluvčí nemocnice Iva Nováková ČTK řekla, že oba utrpěli lehčí zranění. Jejich stav není vážný, utrpěli hlavně pohmožděniny, ale zůstanou v nemocnici na pozorování.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

32°C

Dnes je pátek 18. června 2021

Očekáváme v 9:00 26°C

Celá předpověď