Toyota Mirai je rekordmanem v dojezdu “vodíkových” aut

foto Toyota Mirai

Celkem 1360 kilometrů na zásobu vodíku ve svých nádržích ujela nová generace Toyoty Mirai. Automobil, který se již nabízí také v České republice, spotřeboval během jízdy po jižní Kalifornii 5,65 kilogramu vodíku.

To znamená, že se z jednoho kilogramu této pohonné látky dokázalo v palivových článcích vozu vyrobit dostatek elektrické energie potřebné na ujetí 240 kilometrů.

Rekordní pokus trval dvoučlenné posádce dva dny. Během obou etap byl start i cíl v technickém centru Toyoty v Gardeně. Právě tam sídlí oddělení této automobilky, které se specializuje na vývoj palivových článků.

Za volantem se střídali dva řidiči, kteří mají zkušenosti s technikami úsporné jízdy. Na průběh celého rekordního pokusu dohlíželi komisaři Guinessovy knihy rekordů, kteří také zapečetili plnicí hrdlo vozu.

Mimochodem, během jízdy vůz v Kalifornii minul celkem dvanáct různých stanic, kde by bylo možné vodík do nádrží doplnit.

Vůz se pohyboval v běžném provozu a část trasy vedla také po dálničních komunikacích, dokonce v době ranní a odpolední dopravní špičky. Teploty při rekordním pokusu dosahovaly 18 – 28 stupňů Celsia.

Dosavadní rekord v dojezdu vozu s vodíkovými palivovými články držel automobil Hyundai Nexo. Ten v roce 2019 zvládl na jedno natankování vodíku ujet 778 kilometrů.

 

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď