Tovačovem prošly stovky krojovaných Hanáků, kteří se sjeli na setkání

foto Na 12. ročníku putovního festivalu Setkání Hanáků v Tovačově na Přerovsku 28. září 2021 se setkalo 525 krojovaných účastníků ze třiceti národopisných tanečních a hudebních souborů. Součástí programu bylo předání hodového práva, průvod městem a vystoupení jednotlivých souborů na nádvoří zámku a v přilehlém parku.

Tovačov (Přerovsko) - Pestrobarevný průvod bezmála pěti stovek krojovaných Hanáků a Hanaček prošel ulicemi Tovačova na Přerovsku, který hostil 12. ročník folklorního festivalu Setkání Hanáků. Do Tovačova se sjeli členové národopisných tanečních a hudebních souborů z různých koutů Hané i vzdálenějších míst Česka, kteří udržují kulturní odkaz svých hanáckých předků.

Fotogalerie

Přehlídka hanácké hudby a tance byla dnes ráno zahájena bohoslužbou v tovačovském kostele sv. Václava. Zástupci Tovačova poté v centru města předali domácímu folklornímu souboru Hatě hodové právo a téměř 500 krojovaných Hanáků vyrazilo do ulic města.

Krátce před polednem byla na pódiu v Zámecké zahradě zahájena folklorní přehlídka, na které se vystřídaly desítky souborů. "Na dvou scénách se postupně představily taneční soubory a muziky, včetně Hanáků z Prahy, Postřelmova, Prostějova, Kralic na Hané, Litovle, Kostelce na Hané, Velké Bystřice nebo Štětovic," uvedla Hana Pospíšilíková z Hanáckého folklorního spolku, který Setkání Hanáků pořádá.

Součástí letošního Setkání Hanáků byla také výuka hanáckých tanců pro veřejnost, slavnostní uvedení nové knižní publikace Hanácký lidový oděv či projekce dokumentů o osobnostech, zvykosloví a souborech na Hané. Lidé mohli do Tovačova přijet parním vlakem, připraveny byly prohlídky zámku a Spanilé věže i vystoupení Souboru lidových písní a tanců Ostravica z Lašska.

Setkání Hanáků uspořádal Hanácký folklorní spolek za podpory Olomouckého kraje a města Tovačov. Festival hanáckých tradic se v předchozích letech konal ve Velké Bystřici, Doloplazech, Prostějově, Zábřehu, Olomouci, Čechách pod Kosířem a Přerově.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je neděle 24. října 2021

Očekáváme v 23:00 3°C

Celá předpověď