Tošovský ukončil členství v ODS, mandátu po boku SPD se nevzdal

foto Zasedání ustavujícího zastupitelstva města Ústí nad Labem, 24. října 2022, Ústí nad Labem. Radní Pavel Tošovský (ODS).

Ústí nad Labem - V pondělí zvolený radní města Ústí nad Labem Pavel Tošovský na výzvu oblastního sdružení ODS ukončil členství ve straně. Mandátu po boku koalice SPD s Trikolorou a ANO se nevzdal. Tošovský o tom dnes ráno v sms zprávě informoval ČTK. K městské vládě se připojila ještě Věra Nechybová z Ústeckého fóra občanů (UFO). Hnutí ji na nejbližším jednání, které se uskuteční zřejmě v příštím týdnu, vyloučí. Nechybová ČTK řekla, že v případě vyloučení z hnutí zůstane nezařazenou zastupitelkou. Nezařazený je teď i Tošovský.

Na ustavujícím zastupitelstvu byl v pondělí zvolen primátorem Petr Nedvědický (ANO). Nové vedení města má v 37členném zastupitelstvu 20 hlasů. Nechybová i Tošovský mají nárok na plný plat, byli zvoleni jako uvolnění. Spolustraníci Nechybové i Tošovského zůstali v opozici.

"Přijmout nabídku stát se náměstkyní primátora Petra Nedvědického (ANO) bylo mé osobní rozhodnutí. Chápu, že mě chce vedení Ústeckého fóra občanů vyloučit," uvedla Nechybová, která byla v minulosti primátorkou nejprve jako členka ANO a později jako nezařazená. UFO bere její jednání jako zradu a omluvilo se za ni svým voličům. Předseda hnutí Jiří Madar připomněl, že Nechybová za uskupení kandidovala i do Senátu.

Předseda oblastního sdružení ODS a poslanec Libor Turek dnes ČTK řekl, že oblastní sdružení Tošovského opakovaně vyzve, aby mandát složil. "Obávám se, že víc udělat nemůžeme. Budiž to pro nás poučení pro příště při sestavování kandidátek," uvedl Turek. Tošovský řekl, že "ukončil členství v ODS, aby předešel trapným jednáním a svolávání místního sněmu". Míní, že jeho odchodem od občanských demokratů je věc ukončená z jeho strany i ze strany ODS. Ještě v pondělí po svém zvolení prohlásil, že nemíní ze strany odcházet. Upozornil na to, že není v koalici, protože nepodepsal žádnou koaliční smlouvu. Nové vedení zatím nepředstavilo program ani priority. Doposud nejsou známé ani gesce jednotlivých členů nové vlády.

K Tošovskému a jeho účasti ve vedení Ústí nad Labem se vyjádřil i předseda ODS a premiér Petr Fiala. Pro server HlídacíPes.org uvedl, že takový postup považuje za nepřijatelný.

V uplynulém volebním období vládla krajskému městu menšinová vláda ve složení ANO, ODS a Pro Zdraví a Sport. Tošovský byl náměstkem primátora. Původně bylo součástí koalice ještě UFO a Nechybová náměstkyní. V roce 2021 nahradilo UFO v koalici hnutí PRO! Ústí. Po řadě neshod z koalice po tři čtvrtě roce odešlo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 15:00 19°C

Celá předpověď