Tornádo v Lanžhotě mělo délku přes kilometr a rychlost až 170 km/h

foto Bouřka poškodila 13. června 2022 v Lanžhotě na Břeclavsku několik ulic. Podle meteorologů je možné, že se tam prohnalo malé tornádo. Lidé natočili větrný vír. Snímek ze 14. června 2022.

Lanžhot (Břeclavsko) - Červnové tornádo v Lanžhotě na Břeclavsku mělo délku asi 1,1 kilometru a v některých okamžicích rychlost až 170 kilometrů za hodinu. ČTK to dnes na základě vyhodnocení poznatků meteorologů řekla Aneta Beránková z tiskového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu. Šlo o slabé tornádo označené stupněm jedna plus. Tornádo v Lanžhotě zasáhlo asi 30 domů. Podle odhadů starosty Ladislava Straky budou škody v milionech korun, přesná částka bude ale až po opravách s ohledem na nárůst cen stavebních materiálů. V ČR se podle Beránkové letos objevila tři slabší tornáda.

Síla tornáda se určuje pomocí Fujitovy stupnice od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5. "Z definitivního závěru šetření bylo na základě škod tornádo ohodnoceno stupněm IF1+, tedy na samé horní hranici pro označení jako slabé tornádo," uvedli meteorologové.

Podle meteorologů tornádo v Lanžhotě nejvíce zasáhlo okolí zámečku a přilehlé Zámecké ulice a dále fotbalové hřiště. Škody byly i v ulici Vinohrady. "Bylo poškozeno 30 domů, velké množství stromů, automobily, elektrické vedení a podobně," uvedla Beránková. Šířka tornáda byla místy až 100 metrů a jeho rychlost podle stanovené intenzity IF1+ až 170 kilometrů za hodinu.

Video: Břeclavskem se v pondělí prohnalo tornádo zřejmě o rychlosti 150 km/h
14.06.2022, 15:20, autor: Václav Šálek; Lenka Horáková, zdroj: ČTK

Meteorologové letos v ČR zaznamenali tři tornáda, všechna ale byla slabšího rázu. Nejvýraznější bylo v Lanžhotě v půli června. V květnu se objevilo severovýchodně od Pardubic a na konci června na jihu Čech v okolí obce Sviny na Táborsku.

V červnu uplynul rok od tornáda, které si loni na Břeclavsku a Hodonínsku vyžádalo šest životů a poničilo přes 1200 domů. Z toho asi 200 muselo jít k zemi. Tehdejší tornádo mělo rychlost přes 300 kilometrů za hodinu. V některých obcích dosáhlo až čtvrtého stupně, silnější předtím v Česku nikdy nebylo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je pondělí 29. května 2023

Očekáváme v 9:00 21°C

Celá předpověď