Tornádo na Moravě bylo loni jedním ze čtyř takto silných na světě

foto Moravská Nová Ves na Břeclavsku na leteckém snímku z 26. června 2021. Vesnici ve čtvrtek zasáhlo tornádo.

Praha - Tornádo, které před rokem zasáhlo jižní Moravu, bylo loni jedním ze čtyř takto silných tornád na světě. V počtu obětí bylo třetí nejtragičtější. S odvoláním na mezinárodní hodnotící zprávu, která dnes vyšla, to uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Tornádo na Hodonínsku a Břeclavsku si před rokem vyžádalo šest obětí, stovky zraněných a způsobilo rozsáhlé materiální škody. V jednotlivých zasažených obcích se dnes konají připomínkové akce.

Na dokumentaci tornáda se podílelo několik průzkumných týmů z meteorologických služeb, Evropské laboratoře pro výzkum silných bouří, soukromých společností a univerzit. Pomáhali i amatérští meteorologové. Na základě průzkumu nyní vznikla mezinárodní hodnotící zpráva.

Šířkou pásu škod se podle hydrometeorologů tornádo zařadilo mezi jedno z rekordních v Evropě a mezi významná tornáda ve světovém kontextu. "Za loňský rok šlo ve světovém srovnání o jedno z pouhých čtyř takto silných tornád v rámci světa. Bohužel nás toto tornádo v loňském roce zařadilo na smutnou třetí příčku počtu obětí tornád ve světě hned za USA a Čínu," uvedl spoluautor studie David Rýva z radarového oddělení ČHMÚ.

Připomněl, že tornádem zasažené území mělo plochu téměř 22 kilometrů čtverečních, z toho šest kilometrů čtverečních tvořilo území, kde škody odpovídaly intenzitě alespoň silného tornáda, které se označuje stupněm dva.

Síla tornáda se určuje pomocí Fujitovy stupnice, od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5. Největší šíři pásu škod zjistili meteorologové v obci Hrušky, kde byla 590 metrů. Tornádo tam dosáhlo síly až třetího stupně stejně jako v sousední Moravské Nové Vsi. "Poté se tornádo začalo zužovat, ale nabíralo na síle. Sousední obec Mikulčice tak zasáhlo největší silou z celé své dráhy a právě zde bylo nalezeno největší množství škod odpovídajících stupni IF4 (podle nové mezinárodní Fujitovy stupnice). Takto silně se projevilo ještě na několika objektech v sousední Lužici," konstatoval Rýva. V Hodoníně pak zesláblo na druhý stupeň a krátce o jeden stupeň zesílilo ještě v Pánově. V lesích u Ratíškovic poté zaniklo.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je čtvrtek 8. června 2023

Očekáváme v 9:00 22°C

Celá předpověď