Topolánek vyzval své voliče, aby příště hlasovali pro Drahoše

foto Kandidát na prezidenta Mirek Topolánek sledoval 13. ledna 2018 v Praze sčítání hlasů v prvním kole prezidentských voleb.

Praha - Bývalý premiér Mirek Topolánek vyzval před druhým koleb voleb hlavy státu své voliče, aby hlasovali pro někdejšího předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše. Má podle něj šanci porazit současného prezidenta Miloše Zemana. Po sečtení zhruba osmdesáti procent okrsků měl Topolánek čtyři procenta a uznal svou porážku. Popřál posupujícím do druhého kola, tedy zřejmě Drahošovi a Zemanovi.

"Chtěl bych vyzvat všechny podporovatele, aby dali hlas Drahošovi, bude to dobrá volba pro Českou republiku. Ve druhém kole, pokud se síly spojí, nebude bez šance," uvedl Topolánek na tiskové konferenci ve svém štábu. Zatím nechtěl hodnotit důvody svého neúspěchu.

Drahoše už podpořili také předseda TOP 09 Jiří Pospíšil či znovuzvolený šéf ODS Petr Fiala a místopředseda lidovců Marian Jurečka. Z kandidátů, kteří do druhého kola nepostoupí, se pro podporu konkurenta Zemana vyslovil lékař Marek Hilšer.

Topolánek: Už jsme vyhráli, probudili jsme z letargie mě i lidi

Prezidentský kandidát Mirek Topolánek považuje za výhru už to, že probudil z letargie lidi i sám sebe. Řekl to svým podporovatelům ve volebním štábu. Po sečtení více než 60 procent hlasů je bývalý premiér Topolánek na šestém místě se ziskem asi čtyř procent hlasů.

"Už jsme vyhráli. Probudil jsem z letargie lidi i sám sebe. Jestli se mi něco nelíbí, tak se proti tomu mohu stavět," řekl Topolánek podporovatelům. Potom jim poděkoval za podporu. "Podařilo se nám vzbudit naději a to je to nejcennější. Byl můj sen, že se podařilo vzbudit naději u lidí, kterým se nelíbí, kam tahle země kráčí," dodal.

"Když náhodou postoupíme, tak prosím lidi ze štábu, kteří budou připravovat druhé kolo, aby moc nepili," vyzval svůj volební štáb. "Pokud náhodou prohrajeme, nevadí. Vnesli jsme do kampaně nový prvek a to je politika. Prezident by měl být politik," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pátek 16. listopadu 2018

Očekáváme v 7:00 -1°C

Celá předpověď