TOP 09 chce snížit rozpočet kanceláře Hradu ve prospěch kultury

foto Pražský hrad 29. dubna 2020 při západu slunce.

Praha - Opoziční TOP 09 navrhne zkrátit během debaty ve Sněmovně návrh rozpočtu kanceláře prezidenta na příští rok o 17 milionů korun určených na cesty hlavy státu. Suma by měla podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové jít na živé umění. Novinářům to řekla před zahájením jednání dolní parlamentní komory.

Adamová uvedla, že prezident nikam nejezdí, když někam jede, tak to je pro ostudu. Zkrácení rozpočtu prezidentské kanceláře ve Sněmovně je podle ní cestou, jak může opozice fungování kanceláře ovlivnit. Zmínila v té souvislosti kauzy kolem kancléře Vratislava Mynáře či hospodaření obory v Lánech.

Kancelář prezidenta republiky by měla mít v rozpočtu na příští rok téměř 423 milionů korun, což je proti letošnímu schválenému rozpočtu asi o 3,5 milionu korun víc. Spolu s návrhy dalších dílčích rozpočtů doporučil plán schválit sněmovní rozpočtový výbor. Návrhy schvaloval už na jaře a vláda je pak zapracovala do návrhu celkového rozpočtu, který v říjnu předložila Sněmovně.

Navýšení rozpočtu prezidentské kanceláře odpovídá částce určené na financování projektu na podporu biodiverzity a obnovy krajinné struktury v Lánské oboře. Projekt má na starosti Lesní správa Lány a peníze na něj získá prostřednictvím příslušného operačního programu z evropských fondů. Na běžné výdaje prezidentské kanceláře je určeno 134 milionů korun, což odpovídá letošní schválené částce. Lesní správa Lány by měla dostat provozní dotaci zhruba 26 milionů korun a Správa Pražského hradu asi 211 milionů korun. Na plat prezidenta je vyčleněno 3,6 milionu korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je čtvrtek 21. ledna 2021

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď