TOP 09 a STAN jednaly o možné spolupráci pro komunální volby v Praze

foto Ilustrační foto - Europoslanec a šéf TOP 09 v Praze Jiří Pospíšil na snímku z 27. ledna 2020.

Praha - Zástupci pražských TOP 09 a STAN se v neděli večer sešli na jednání o možné spolupráci pro podzimní komunální volby a případném vytvoření koalice. Strany diskutovaly mimo jiné o podmínkách a modelu společného fungování, ke konkrétní dohodě nedospěly. ČTK to dnes sdělili europoslanec a předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil a primátorův náměstek a předseda pražského STAN Petr Hlubuček. TOP 09 před 14 dny jednala o možné spolupráci také s ODS a KDU-ČSL. Ani v tomto případě konkrétní dohodu strany neuzavřely.

"Řekli jsme si, že chceme spolupracovat, a nyní je otázka, zda tak bude formou předvolební koalice, nebo se bude jednat o povolební spolupráci. Není to jen o počtech, ale především o programové shodě," řekl Pospíšil.

Představitelé STAN předložili na jednání parametry dohody spolupráci. "Pro nás jako STAN jsou v tuto chvíli představitelné obě varianty, a to pokračovat v rámci Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) především proto, že Pražané tomuto spojenectví dali již v minulosti důvěru, a také abychom mohli pokračovat v započaté práci na velkých projektech," uvedl Hlubuček. Pokud by se STAN s TOP 09 nedohodl, je podle Hlubučka připraven sestavit samostatnou kandidátku.

V uplynulých týdnech TOP 09 zahájila první jednání s občanskými demokraty a lidovci, kdy by na magistrát strany kandidovaly v koalici Spolu tak, jak tomu bylo loni ve volbách do Sněmovny. Na spolupráci se zatím nedohodly. Podle informací ČTK části TOP 09 vadilo například rozdělení počtu zástupců jednotlivých stran na kandidátce.

V současné době je jasné, že funkci bude obhajovat primátor Zdeněk Hřib (Piráti), kterého si pražští piráti zvolili jako lídra kandidátky. Záměr ucházet se o primátorský řetěz ohlásil také starosta Prahy 7, pražský zastupitel a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. Tzv. občanská kandidátka Prahy Sobě ale musí ještě na rozdíl od politických stran a hnutí získat podpisy sedmi procent obyvatel Prahy, aby se mohla o hlasy voličů ve volbách ucházet.

Komunální volby v roce 2018 v Praze vyhrála ODS, která má v 65členném městském zastupitelstvu 14 mandátů. Na druhém místě skončili Piráti, kteří mají 13 zastupitelů, stejný počet jako třetí Praha Sobě a čtvrté Spojené síly. ANO má 12 zastupitelů a spolu s ODS je v opozici. Koalice Pirátů, Prahy Sobě a Spojených sil má většinu 39 mandátů.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 23. května 2022

Očekáváme v 9:00 20°C

Celá předpověď