Tomáše obdivuji jako člověka, řekl o Rosickém hvězdný Fábregas

foto Rozlučka bývalého kapitána české fotbalové reprezentace Tomáše Rosického s profesionální kariérou se konala 9. června 2018 v Praze. Na Letné se Rosický představil po boku největších kamarádů, které poznal ve Spartě, v Dortmundu, Arsenalu a českém národním týmu. Na snímku Césc Fábregas z TR10 World Teamu (vlevo) a Tomáš Rosický (uprostřed) po skončení zápasu.

Praha - Na poslední utkání Tomáše Rosického dorazila řada jeho hvězdných spoluhráčů z působení v Dortmundu a Arsenalu v čele s mistrem světa i Evropy Céscem Fábregasem. Ten ani na chvíli s účastí neváhal, jelikož bývalého kapitána českého národního týmu považuje za blízkého kamaráda a za jednoho z nejdůležitějších lidí ve své kariéře. Bylo to důstojné rozloučení s Tomášovou kariérou, řekl Jan Koller, který byl Rosického souputníkem nejen v národním týmu, ale i v Dortmundu.

"Tomáš je mnoho let můj velký kamarád a bylo pro mě potěšení sem přijet. Na jednu stranu je to smutný den, protože dnes jeho kariéra definitivně skončila, ale zase je krásné vidět, jak ho lidé mají rádi," řekl Fábregas novinářům po rozlučce na stadionu Sparty v Praze na Letné.

Na Rosickém obdivuje zejména jeho osobnost. "Jeho pokora, jeho chuť se učit, oddanost a přístup ke spoluhráčům. Nikdy jste ho neviděli ušklíbnout se nebo někoho pomlouvat. Vždy mu záleželo na prvním místě na týmu. Opravdu ho obdivuji jako člověka. A co se týká jeho technických dovedností, tak to každý ví. Vždy mě hrozně bavilo s ním hrát," prohlásil v současnosti záložník Chelsea.

Věří, že Rosický by měl ještě bohatší kariéru, kdyby se mu vyhýbala zranění. "Určitě. Mrzí mě, že přišel o tolik času na hřišti. I já jsem kvůli tomu s ním nemohl odehrát tolik, kolik bych si přál, protože s ním jsem si na hřišti vždy skvěle rozuměl. Je to škoda, ale zase ho to udělalo silnějším člověkem. Vždy dokázal překonat těžkosti a za to ho také obdivuji," dodal Fábregas.

Podobně o Rosickém mluvily i další zahraniční hvězdy. "O Tomášových kvalitách na hřišti asi není třeba se bavit. Ale důležitější je, jaký je Tomáš jako člověk. Proto jsme s ním všichni kamarádi, a proto pro nás bylo důležité být tu dnes s ním. Všichni jsme přijeli oslavit jeho poslední zápas, protože si to zaslouží," prohlásil francouzský záložník Mathieu Flamini.

Také osmačtyřicetiletý brankář Jens Lehmann zažil po Rosického boku největší úspěchy své kariéry. "Byl jsem u toho, když Tomáš jako mladík přišel do Dortmundu. Tehdy byl ještě dítě, ale skvělý hráč a vyhráli jsme německý titul, když byl spolu s Dinem (Jan Koller) důležitými postavami. A teď jsem byl u jeho posledního zápasu. Kruh se uzavřel," řekl bývalý německý reprezentant.

Za osobu, která výrazně ovlivnila jeho fotbalový život, považuje Rosického i turecký reprezentant Nuri Sahin, který kromě Dortmundu hrával i za Liverpool či Real Madrid. "Hráli jsme spolu sice jen jeden rok, ale i přesto mi hodně pomohl do mé kariéry. Není to jen fantastický fotbalista, ale je to především velmi upřímný a úžasný člověk. Naučil mě, že to není jen o fotbale, že to není ta stejná hra, jakou jsme hráli jako děti. Dával mi hodně rad," uvedl Sahin.

Proto pro něj bylo důležité přijmou Rosického pozvánku na benefici do Prahy. "Zůstali jsme vždy v kontaktu. Ve fotbale je těžké hledat si pravé přátele, ale Tomáš je mým kamarádem," dodal.

Bylo to důstojné rozloučení s Tomášovou kariérou, řekl Koller

Ačkoli nepříznivé počasí situaci zkomplikovalo, rozloučení Tomáše Rosického s kariérou se povedlo. Exhibiční zápas proti výběru světa si užily i české hvězdy v čele s Janem Kollerem, který byl Rosického souputníkem nejen v národním týmu, ale i v Dortmundu.

"Bylo to důstojné rozloučení s Tomášovou kariérou. Možná až na to počasí. Podobných akcí u nás moc není a velký dík patří organizátorům a také hráčům, že přijeli a důstojně se rozloučili s jeho kariérou," ocenil Koller.

Potěšilo ho, že mohl zavzpomínat nejen s Rosickým, ale i s dalšími bývalými spoluhráči z Dortmundu Ewerthonem, Evanílsonem, Dedem, Nuri Sahinem či Jensem Lehmannem. "Bylo to příjemné setkání. Hlavně kluky z Brazílie jsem dlouho neviděl. Oni jsou ale pořád stejní. Užili jsme si spolu hodně legrace," řekl Koller. "Před zápasem jsme vzpomínali a teď to bude pokračovat. Hodně vzpomínáme třeba na zápas, ve kterém jsme rozhodli 15 minut před koncem o titulu s Dortmundem," dodal.

Nejlepší střelec v historii národního týmu při exhibici ukázal, že je stále ve formě a dvakrát se zapsal mezi střelce. "I pro mě byl zážitek si zase zahrát a skórovat před vyprodaným stadionem. Moc jsem si to užil. Teď jsem měl pár podobných zápasů, tak jsem docela rozehraný, ale snažím se udržovat i jinými sporty a pohyb mám v podstatě každý den," prozradil Koller, který nově plní roli patrona u národního týmu do 18 let, s nímž vyráží na mezinárodní turnaj do Lisabonu.

V pětačtyřiceti letech má nabídky i na návrat na ligové trávníky, ale těm odolává. "Marek Jankulovski mi říkal, jestli nechci do Baníku, že bych jezdil jen na jeden zápas v měsíci," culil se Koller.

Jankulovski připustil, že ho výkony některých spoluhráčů překvapily. "Když jsme viděl Dina nebo Blážu (brankář Jaromír Blažek), tak by klidně ligu ještě mohli hrát. Ale Dina do Ostravy asi nezlomíme," připustil bývalý reprezentační bek, který je v dozorčí radě Baníku.

Koller by se zamlouval i Zdeňkovi Grygerovi ve Zlíně. "Honza by ale byl asi drahý. Ale zkusit to můžeme," usmíval se sportovní ředitel zlínského klubu.

Oba si také exhibici užili. "Bylo to super, lidi si to užili, zápas měl i rytmus. S takovými hráči si člověk často nezahraje. Za každou takovou akci jsem rád, i když roky a kila přibývají. Ještě že nás bylo dost na střídání," prohlásil Jankulovski.

"Důležité bylo, že jsme to všichni přežili ve zdraví, navíc jsme vyhráli, to se počítá. Všichni jsme rádi přijeli a byli u tohoto dne. Sice odchází hráč s velkým kouzlem, na kterého se vždy krásně dívalo, ale zase ho čeká jiná kariéra a věřím, že se mu v ní bude dařit a že z toho bude český fotbal opět těžit," dodal Grygera.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 5:00 3°C

Celá předpověď