Tokarczuková zrušila účast na Světu knihy, přijede Sapkowski

foto Polská spisovatelka Olga Tokarczuková na tiskové konferenci v Berlíně po zisku Nobelovy ceny 10. října 2019.

Praha - Nositelka Nobelovy ceny za literaturu Olga Tokarczuková z důvodu pracovní vytíženosti odvolala svoji účast na letošním festivalu a knižním veletrhu Svět knihy Praha. Tokarczuková byla také mezi potvrzenými hosty festivalu, jehož čestným hostem bude Polsko, ale v souvislosti s náročnými povinnostmi spojenými s nejvyšší literární cenou se nakonec rozhodla až do léta celý veřejný program zrušit. Nově oznámeným hostem festivalu je autor slavné knižní série Zaklínač Andrzej Sapkowski. ČTK o tom za pořadatele informovala Jana Chalupová.

Sapkowski se na festival vrací po deseti letech. Jeho Zaklínači se jako jedné z nemnoha středoevropských literárních postav podařilo probojovat do hlavního proudu globální popkultury. Mlčenlivého krotitele monster, kterého vedle knih proslavila i počítačová hra a nyní seriál Netflixu, představí na veletrhu nejenom sám autor. Přijede také Tomasz Bagiński, významný tvůrce animovaných filmů, který se podílel i na vzniku počítačové hry The Witcher a nyní je výkonným producentem seriálu Zaklínač.

Polský spisovatel Andrzej Sapkowski se 12. prosince 2000 v Maďarském kulturním středisku v Praze setkal se svými příznivci. V polské delegaci dále bude například vítěz nejprestižnější polské literární ceny Nike Mariusz Szczygieł. Přiblíží nejen svoji poslední knihu Není, ale také české publikum uvede do zajímavého polského literárního fenoménu - literární reportáže. Své české překlady představí i dvojnásobný laureát této ceny a jeden ze žijících klasiků polské prózy Wiesław Mysliwski. Diskusí se zúčastní i Marek Cichocki, laureát esejistické Ceny Józefa Mackiewicze, a také reportér Jack Fairweather, který získal prestižní britskou Costa Award. Jedná se sice o autora píšícího anglicky, ale do programu čestného hosta ho nominovalo téma - příběh Witolda Pileckého, dobrovolného vězně tábora Osvětim.

Polská programová nadílka je velmi různorodá. Ve spolupráci s organizátory veletrhu představí vše od velkých románů o složitých dějinách střední Evropy přes ostrý slam a hipsterské kuchařky pro běžce až k dětské literatuře. "Pokud jste byli v Polsku naposledy třeba před deseti lety, překvapí vás, jak rychle se mění. A nejde jenom o nové dálnice či varšavské mrakodrapy. Vedle nich vyrůstají nová muzea a galerie a bouřlivě se rozvijí i živá kultura. Zároveň je Polsko země, která intenzivně prožívá svou historii i tradice. Literatura, divadlo nebo film odráží všechny tyto diskuse jako první. Tuhle různorodou a často vzájemně si protiřečící zemi chceme představit," uvedl ředitel Polského institutu v Praze Maciej Ruczaj.

Polskou kulturu přiblíží také multižánrová Knižní noc nebo program zaměřený na děti. K česko-polské spolupráci odkazuje i letošní vizuál. Grafik Pavel Fuksa vytvořil s nadsázkou parafrázi státních symbolů. Návštěvníky veletrhu tak bude provázet gryf čtoucí knihy. Původně mytologické zvíře má ve festivalové verzi hlavu polské orlice a tělo českého lva. Více informací se nachází na webu festivalu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je sobota 4. července 2020

Očekáváme v 1:00 18°C

Celá předpověď