TNYT: Nekompromisní strategie Káhiry na Sinaji selhává

foto Ilustrační foto - Vozidla egyptské armády hlídají na Sinaji nedaleko hranic s Gazou.

Káhira - Po pátečním nejkrvavějším teroristickém útoku v egyptské historii vystoupil prezident Abdal Fattáh Sísí s poselstvím, že hodlá proti viníkům zasáhnout "železnou pěstí" a "pomstít mučedníky". Egyptská armáda ještě v pátek zahájila odvetné letecké údery. Podle deníku The New York Times je hrubá síla jedinou strategií Káhiry v otázce hlubokých sociálních a ekonomických problémů Sinajského poloostrova. A tento postup selhává, píše americký list.

S tzv. Islámským státem (IS), pod jehož vlajkou ozbrojenci v pátek zavraždili přes 300 věřících v mešitě Ravda v Bir al-Abdu, bojuje Egypt na Sinaji už čtyři roky. Prezident Sísí podle agentury Reuters volá po víceúrovňové strategii na potlačení "existenční hrozby radikálního džihádismu", jejíž součástí by například bylo nasazení umírněných duchovních k šíření umírněné formy islámu.

The New York Times ale napsal, že Káhira nabízí jen velmi málo nástrojů k řešení problémů jako je "chronická" nezaměstnanost, negramotnost či špatný přístup ke zdravotní péči. "Po desetiletí nahlížel Egypt na Sinaj vojenským prizmatem a vůči odcizenému místnímu obyvatelstvu postupoval agresivně. Armáda vykonávala hromadné popravy a ničila celé vesnice," napsal deník.

"Egypťané si nedokázali připustit, že IS nepředstavuje pouze teroristickou hrozbu. Zabíjení teroristů nestačí. Musí IS připravit o podporu místních, která pramení z historického přehlížení Sinaje Káhirou," řekl bývalý odborník na Egypt při bezpečnostní radě Bílého domu.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) údajně na Sinaji zdokumentovala systematické prohřešky ze strany bezpečnostních sil. Do vzorce prý zapadá také video zveřejněné v dubnu, na němž bojovníci pod dohledem armádních důstojníků popravují skupinu místních mužů. Podle AI jsou záběry autentické.

Konkrétní informace o konfliktu na Sinaji jsou velmi vzácné, přičemž zahraniční reportéři a většina těch egyptských má na území vstup zakázán. Egyptská armáda na facebookových stránkách uvádí, že zde zabila už alespoň 3000 islamistů, což by řádově přesahovalo dříve odhadovaný rozsah povstání.

Analytici se obávají, že problém může umocnit pád IS v Iráku a Sýrii, odkud by se do vlasti mohli vrátit egyptští džihádisté. Znepokojivá je také změna taktiky ozbrojenců na Sinaji, kteří místo stanovišť bezpečnostních složek začínají, jak se zdá, cílit na tzv. měkké cíle, jako jsou právě mešity.

Podle Reuters je útok na svatostánek v historii islamistických povstání na území Egypta raritou, IS ale dlouho vyhrožuje vyznavačům súfismu - mystické formy islámu považované ultrakonzervativními muslimy za kacířství. "Především se zaměřujeme na boj proti polyteismu, odpadlictví, zejména pak na súfismus, čarodějnictví a věštění," napsala loni jedna z internetových publikací IS.

"Když už jsou terčem útoků i mešity, kde jsme teda v bezpečí?" ptá se v článku The New York Times Muhammad Abdal Salám, přeživší tragédie v Bir al-Abdu a jeden z 15 milionů egyptských súfistů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď