Dodržování restrikcí pohlídá 30.000 policistů, vojáků a celníků

foto V okresech uzavřených na základě vládního nařízení kvůli šíření covidu-19 v Karlovarském kraji začali 20. února 2021 policistům vypomáhat na některých kontrolních stanovištích členové vojenské policie. Na snímku je kontrolní bod na dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří na hranici Sokolovska a Chebska.

Praha - Policii bude s kontrolou dodržování nových restrikcí proti šíření koronaviru od úterý pomáhat 3834 vojáků a 270 příslušníků Celní správy. Policie bude dodržování zpřísněných vládních opatření o omezení pohybu, zakrývání úst a nosu a uzavření dalších obchodů a služeb hlídat od pondělí, od kdy restrikce na tři týdny platí. Dohromady bude nasazeno přes 30.000 lidí, řekl dnes novinářům náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek.

Fotogalerie

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) však v místech, kde zákaz pohybu mezi okresy nedává smysl, například proto, že nákupní centrum je přesně na rozhraní dvou regionů, může ministr vnitra omezení podle potřeby upravit. "Dneska odpoledne vláda zasedla a rozhodli jsme o tom, že pan ministr vnitra (Jan) Hamáček může operativně rozhodovat o těchto věcech, které nedávají logiku," řekl premiér večer televizi Nova.

Video: Dodržování restrikcí pohlídá 30.000 policistů, vojáků a celníků
28.02.2021, 21:00, autor: ČTK/Dominik Tománek, zdroj: ČTK

Hamáček večer serveru Blesk Zprávy sdělil, že vydal dvě výjimky. První umožňuje cestování mezi okresy Brno-město a Brno-venkov, které jsou podle ministra natolik propojené, že by lidé museli jezdit za nákupy desítky kilometrů. Druhá výjimka bude platit v Plzni, kde velké obchodní centrum za městem spadá do jiného okresu. "Pokud bychom tu výjimku neudělili, tak v Plzni zítra vypukne dopravní kolaps," řekl Hamáček Blesk Zprávám.

Policisté budou hlídkovat na významných dopravních tepnách na 500 vytipovaných stanovištích, uvedl Vondrášek. Vedle toho budou kontroly provádět také mobilní hlídky podle vyhodnocení místních policejních velitelů. Do kontrol se denně zapojí několik tisíc lidí. Vojáci budou sloužit vždy ve společných hlídkách s policisty.

Na hranicích okresů Cheb, Sokolov a Trutnov, které jsou nyní kvůli šíření nákazy uzavřené, dnes policejní kontroly skončí. Budou zde platit stejná opatření o omezení pohybu jako ve zbytku ČR, tedy až na výjimky zákaz přejíždění mezi okresy. U zakrývání nosu a úst od pondělí platí, že v zastavěném území obce je třeba vždy mít minimálně chirurgickou roušku. Jedině respirátor je povolený v hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech.

Kontrolovaný člověk bude muset hlídce písemně prokázat, že splňuje podmínku pohybu mezi okresy. "První dny bude Policie ČR benevolentnější, protože chápe, že řada občanů si během víkendu nemohla z objektivních důvodů vyřídit potřebná potvrzení. Nicméně od poloviny příštího týdne už nebudeme tak tolerantní. Bude-li to nutné, budeme porušování pravidel sankcionovat," upozornil Vondrášek. Policista může na místě uložit pokutu maximálně 10.000 korun, ve správním řízení hrozí podle krizového zákona sankce až 20.000 korun.

Nová přísnější opatření mají podle pátečního rozhodnutí vlády platit do 21. března. Jejich smyslem je co nejvíce omezit mobilitu, a tedy i šíření viru. Omezení se vztahují i na lidi očkované proti covidu-19 a také na ty, kteří již nemoc prodělali. Výjimky u volného pohybu platí pro cesty mezi okresy do práce, na úřad nebo k lékaři.

"Chtěl bych apelovat na všechny, aby si společně uvědomili, že bojujeme o životy a zdraví lidí v naší republice. Že bojujeme s pandemií covid-19, nikoliv s orgány, které tato nepopulární omezení činí," poznamenal náměstek Vondrášek. Řekl také, že policie se o opatřeních dozvěděla stejně jako veřejnost v pátek večer a přes víkend musela zásadně změnit organizaci a zaměření výkonu služby a zkoordinovat se s vojáky a celníky.

Ministerstvo vnitra na webu už dříve uvedlo, že policie chce kontroly zaměřovat do všech míst, ve kterých lze předpokládat porušování opatření, a to včetně vlaků a autobusů. Vyhodnocení jednotlivých předkládaných dokumentů bude záležet na policistech. V případě podezření mohou žádat vysvětlení a využít další nástroje k tomu, aby zjistili skutečnost.

V hranicích okresu není potřeba žádný doklad pro cesty do zaměstnání, na nákup, k lékaři nebo na úřad. Při cestě do práce mimo okres bydliště bude zapotřebí prokázat se potvrzením zaměstnavatele, které lze vystavit i na určité období. Alternativou je například pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz, pokud je z nich jasné, že pracovník potřebuje cestovat do jiného okresu. Pro cestu k lékaři či na úřad mimo okres je potřeba formulář nebo čestné prohlášení s místem, časem a cílem cesty. Vnitro doporučuje vzít si s sebou pro jistotu například žádanku od lékaře či pozvánku na úřad.

Projít se nebo zaběhat si mohou jít lidé od 05:00 do 21:00 jen na území své obce. V noci mohou jít vyvenčit psa, ale maximálně 500 metrů od bydliště. Výlet do přírody mimo obec v rámci okresu není možný. Nakupovat mohou lidé pouze ve svém okrese a na nákupy mohou cestovat jen v nezbytném počtu. Nebude možné navštívit příbuzné, a to ani v rámci jednoho okresu, pokud nepůjde o zajištění jejich nezbytných potřeb, nutné péče nebo jejich doprovod například k lékaři nebo na úřad.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 17:00 8°C

Celá předpověď