Pastrňákova pozitivita byla jedním z klíčových důvodů bronzu, řekl Jalonen

foto Hlavní trenér české hokejové reprezentace Kari Jalonen vystoupil na tiskové konferenci po návratu z mistrovství světa ve Finsku, 30. května 2022, Praha.

Praha - Podle trenéra Kariho Jalonena byl příjezd Davida Pastrňáka na mistrovství světa ve Finsku jedním z důvodů, proč čeští hokejisté po 10 letech získali na světovém šampionátu cenný kov. Ocenil energii a pozitivitu kanonýra Bostonu, který hattrickem v nedělním utkání o třetí místo proti USA pomohl k výhře 8:4. Podobná slova na Pastrňákovu adresu zvolil i jeho někdejší spoluhráč z Bostonu David Krejčí.

"Před tím, než se Pasta připojil k týmu, jsem se s ním nikdy nesetkal, nemluvili jsme spolu. Musím ocenit, jak je pozitivní a jak tu pozitivitu přenesl do kabiny. Všichni jsme věděli, jak moc dobrý je, ale jeho úsměv a pozitivita v šatně byly jedním z klíčových důvodů, proč jsme teď tady," řekl Jalonen na tiskové konferenci v Praze po příletu z Tampere.

Souhlasil s tím i Krejčí. "Byl jsem strašně rád, že přijel. Je to výborný kamarád a takový hráč pomůže každému týmu. Bylo moc hezké, že přijel, i když měl zranění v play off NHL, a chtěl nám pomoct. Jak říkal Kari, nejenom na ledě, ale i na hotelu je radost ho mít kolem sebe. S Karim a Romanem (Červenkou) jsme se bavili, s kým bude hrát, a domluvili jsme se, že by bylo nejlepší, kdyby to zkusil s námi, a hned to vyšlo. Od prvního zápasu jsme se chytli," uvedl šestatřicetiletý útočník.

Pastrňák se se sedmi góly podělil o pozici nejlepšího střelce turnaje spolu s Kanaďany Dylanem Cozensem a Pierrem-Lucem Duboisem. Havířovskému rodákovi k tomu stačilo sedm utkání, Cozens s Duboisem jich sehráli deset.

Jalonen vedl Čechy na prvním velkém turnaji, navíc ve své vlasti. "Jsem šťastný, ale trochu unavený. Nejsem zvyklý takhle oslavovat tak jako s kluky včera v kabině a na hotelu. Ale zvládl jsem to," prohlásil dvaašedesátiletý rodák z Oulu. "Teď je čas si odpočinout. S (generálním manažerem) Petrem (Nedvědem) provedeme pečlivou analýzu toho, co se stalo. I když jsme získali bronz, pořád si myslím, že máme co zlepšovat," konstatoval někdejší hráč Calgary a Edmontonu.

České hokejisty přišlo na letiště přivítat zhruba sto fanoušků

Čeští hokejisté po nedělním zisku bronzových medailí na mistrovství světa ve Finsku dnes hodinu po poledni přistáli v Praze. Na ruzyňském letišti je vedle blízkých přivítalo také zhruba 100 fanoušků. Češi v boji o třetí místo porazili po velkolepém obratu tým USA 8:4 a po deseti letech získali ze světového šampionátu cenný kov.

Hokejisté se s příletem lehce opozdili, zpoždění nabrali už při odletu z Tampere. Hráči se po přistání čekajícím příznivcům trpělivě podepisovali a fotili se s nimi. Vítali se s rodinami. Na útočníka Hynka Zohornu čekal jeho mladší bratr Radim, hráč Pittsburghu.

"Let by trošku zpožděný, ale bylo to v pohodě. Měli jsme strašně moc báglů, medaile byly trošku těžší... Nakonec jsme tady a zdraví," prohlásil kanonýr David Pastrňák, který ozdobil duel o bronz hattrickem.

"Byli jsme na hotelu všichni společně s rodinami. Dali jsme si výbornou večeři a nějaké pivko. Bylo to super. Na pár hodin jsem se i vyspal. Ráno byl brzký autobus. Doufejme, že se dneska ještě sejdeme," řekl Pastrňák a nechtěl prozradit, kde budou oslavy pokračovat. "Takhle, my to ještě určené nemáme. Samozřejmě se sejdeme a hledejte," smál se se sedmi góly nejlepší kanonýr šampionátu.

Opora San Jose Tomáš Hertl si také první medaili s reprezentací užíval. "Bylo tam všechno možné, hodně zpívání a tancování. Polejval se trenér... Potom na hotelu, je to nejlepší si zazpívat s klukama české písničky. Byli jsme hlavně pohromadě, všichni jsme si to užili a ještě užijeme. Máme ještě týmovou večeři, probereme a uvidíme, jak to bude dál," uvedl Hertl, jemuž asistoval v náruči u rozhovoru devatenáctiměsíční syn Tobias.

"Měsíc jsem ho neviděl, tak už jsem se hrozně těšil. Chtěl jsem mu přivézt placku, aby to nebylo, že jsem byl měsíc pryč bezdůvodně. Uvidíme, jestli si s ní bude hrát. Je dost těžká, to jsem ani tak nečekal. Už doma si hrál s vlajkou, stál u hymny. Když padl gól, tak zvedl ruce a křičel. Ještě je malý a moc toho neřekne, ale když vidí v televizi hokej, tak hned říká: 'Táta, táta...' Když vám to manželka posílá po zápase, tak to vždycky zahřeje," řekl dojatý otec.

"Bylo to moc pěkné. Užili jsme si to s klukama. Zůstali jsme v hotelu, nešli jsme ven a byli jsme v partě. Končili jsme a bylo světlo ve Finsku, ale tam je už dřív, takže třeba do tří do čtyř. Zpívali jsme, něco jsme popili a prostě jsme slavili," popsal radovánky s bronzem na krku brankář Marek Langhamer.

Hráč Ilvesu Tampere tím pádem nemusel dělat průvodce spoluhráčům nočním městem. "Měli jsme tam rodiny a všechno, co jsme potřebovali, bylo na hotelu. Neměli jme potřebu někam jinam chodit," doplnil Langhamer, podle něhož bylo cítit, že první medaile po deseti letech má pro hokejisty obrovskou cenu. "Slavili jsmw to jako zlato. Je to super zážitek na celý život," dodal gólman, který v duelu o bronz od druhé třetiny nahradil jedničku Karla Vejmelku.

Na tiskové konferenci po příletu reprezentantům poděkoval a pogratuloval končící šéf svazu Tomáš Král. "Dokázali prolomit nešťastné boje o medaile. Mistrovství byla sinusoida, ale v tom je krása sportu. Ještě jednou kluci, pecka, nádhera. Zítra, 31. května, je datum, ke kterému jsem se rozhodl skončit ve vedení Českého hokeje. Končí se mi samozřejmě báječně," uvedl Král.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je úterý 27. září 2022

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď