Mlsna v čele ÚOHS přeobsadí rozkladové komise

foto Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna pózuje 2. prosince 2020 v brněnské kanceláři první den v úřadě.

Brno - Prvním změnou, se kterou chce nový šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna v úřadu začít, je přeobsazení rozkladových komisí. Zabývají se případy, kdy někdo z účastníků správního řízení není spokojen s rozhodnutím úřadu a podá proti němu rozklad. Mlsna to řekl na dnešním setkáním s novináři.

Fotogalerie

Dosud komise obsazoval předseda úřadu podle vlastního uvážení, Mlsna chce, aby jejich sestavování bylo transparentnější. "Počátkem roku oslovím právnické a ekonomické fakulty státních vysokých škol, protikorupční organizace, českou advokátní komoru a orgány ústřední státní správy, aby navrhly do rozkladových komisí členy, kteří budou splňovat odborná kritéria, praxi a vysokoškolské vzdělání. Z nich pak sestavím rozkladové komise," uvedl Mlsna.

Druhým krokem má být větší otevřenost úřadu nejen k odborníkům, ale i k veřejnosti. ÚOHS bude pravidelně nejméně jednou měsíčně pořádat tiskové briefingy, kde bude komentovat aktuální rozhodnutí a objasňovat, co vedlo k rozhodnutí o pokutě nebo k vyjádření, že byl porušen zákon.

Mlsna už tento týden jednal se zástupci protikorupčních organizací i politických stran, mimo jiné s nimi probíral návrh zákona o zřízení úřadu pro dohled nad veřejným zadáváním. Ten by případně měl převzít agendu veřejných zakázek. Podle Mlsny je ale třeba mimo jiné vyhodnotit ekonomické dopady zřízení nového úřadu.

"Je třeba posoudit, zda by výhody zřízení nového úřadu převážily nad stávajícím modelem, nebo zda bude výhodnější stávající model zachovat a přijmout opatření, která rozhodování úřadu zrychlí," uvedl Mlsna.

Nový předseda plánuje také navázat spolupráci se soutěžními úřady v okolních zemích, což má umožnit ÚOHS lépe sledovat trendy v Evropě.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 23. ledna 2021

Očekáváme v 17:00 2°C

Celá předpověď