Síkela chce od ERÚ do 14 dnů návrhy řešení situace na energetickém trhu

foto Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) na tiskové konferenci po návštěvě Energetického regulačního úřadu (ERÚ), 11. ledna 2022 v Praze.

Praha - Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) požaduje od Energetického regulačního úřadu (ERÚ), aby předložil návrhy řešení současné situace na energetickém trhu. Úřad je má dodat do 14 dnů. Do jednoho měsíce pak Síkela chce dostat strategický výhled, případně i konkrétní legislativní návrhy. Řekl to dnes novinářům po jednání se zástupci ERÚ. Předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček v reakci uvedl, že některé návrhy zasílal úřad na ministerstvo už před koncem loňského roku.

"Musíme se zamyslet nad tím, jestli ta regulace energetického trhu je dostatečná, zejména v oblasti ochrany spotřebitele," řekl Síkela. V režimu dodavatele poslední instance (DPI) podle něj skončilo přes milion zákazníků, jako hlavní důvod se uvádí zvýšení velkoobchodních cen energií. Skupina Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, která dodávala energie zhruba 900.000 klientům, oznámila loni 13. října ukončení činnosti a dodávek elektřiny i plynu. Jako důvod uvedla extrémní růst cen energií na trzích. Následně skončili i další menší dodavatelé.

"Já jsem samozřejmě velmi nespokojen s tou situací a vyzval jsem ERÚ k tomu, aby se zamyslelo nad tím, co jsme se z této situace naučili. A vyzval jsem je, abych do 14 dnů dostal na stůl návrhy řešení stávající situace. To znamená, jaká opatření bychom mohli přijmout teď rychle. To je to rychlé řešení stávajících problémů," řekl Síkela.

"Na ministerstvo jsme některé naše návrhy posílali již před koncem loňského roku. Náš úřad je tu jako odborný partner vlády, a již jsme navrhli, jaké bychom jako úřad mohli anebo měli mít kompetence v důsledku probíhající celosvětové energetické krize. Pro skutečně účinné kroky bude potřeba upravit přinejmenším energetický zákon, kde bude úloha ministerstva zásadní," reagoval dnes Trávníček.

Šéf Rady ERÚ potvrdil, že další návrhy pošle úřad ministerstvu v požadovaném termínu. "O větší kompetence, pokud jde o kontrolu energetického trhu, jsme si už řekli například u zprostředkovatelů a víceméně jsme na posílení zákonných možností dozoru připraveni i u dodavatelů. Ale je to na vládě, respektive zákonodárcích, jestli nám je takříkajíc přiklepnou," dodal Trávníček.

Zamyslet se je podle Síkely potřeba například nad tím, zda nezpřísnit podmínky pro podnikání v této oblasti. Zmínil například nízké kauce při vstupu na energetický trh. "Já si pořád říkám, jestli můžeme dopustit to, aby se to někdy v budoucnu opakovalo. A já si myslím, že prostě některé změny udělat musíme," uvedl Síkela. Konkrétní kroky bude konzultovat, inspirovat se chce i v okolních zemích. Jako jednu z možností nevyloučil například státního dodavatele energií, chce ale nejdříve zjistit, jak tato varianta funguje v jiných zemích.

Vláda již řadu kroků proti vysokým cenám energií schválila. Lidem má pomoci zvýšení příspěvku na bydlení, v souvislosti s tím již schválila návrh novely zákona o státní sociální podpoře. Využít bude možné také mimořádnou okamžitou pomoc, pro podnikatele se rozšíří program Záruka v souvislosti s vynucenou změnou dodavatele energií.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 25. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď