Tiskárna má vlastní kontejner, tiskne židle a lavičky z PET lahví

foto Premiér Andrej Babiš si 7. října 2019 na Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) v Brně prohlíží vítězný návrh studentské soutěže Digitální továrna. Jde o 3D tištěnou sochu z recyklovaného PET materiálu s názvem Kaleidoscope od Ekin Ünlüové z Technické univerzity v Turecku.

Brno - Jedna z největších 3D tiskáren v Evropě docestovala na Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) v Brně ve vlastním průhledném kontejneru. Před zraky návštěvníků vytváří židle, lavičky, stolky i velké dekorativní sochy z recyklovaného plastu. Tiskárnu pojmenovanou Colossus vystavuje na veletrhu dnes poslední den společnost 3Dees Industries.

"Tato technologie je zajímavá ze dvou ohledů. Jednak umí tisknout opravdu velké díly, její tisková plocha se počítá v řádu metrů. Druhou zajímavostí je použitý materiál, což je recyklát, například z pet lahví nebo jiného plastu. Například firma Nike do granulátu nechává zpracovat staré sportovní boty," uvedl jednatel 3Dees Industries Ondřej Štefek.

Kromě toho, že se na obří tiskárně dá vyrábět plnohodnotný plastový designový nábytek, najde využití i ve stavebnictví, například pro výrobu forem. "Lze na ní vyrábět speciální fasády z recyklovaného plastu, které mají i protihlukové nebo izolační vlastnosti," doplnil Štefek.

Společnost 3Dees představila 7. října 2019 na brněnském výstavišti kontejner s nejvýkonnější tiskárnou pro 3D digitální výrobu. 
Společnost kromě velkorozměrové tiskárny přivezla na MSV i další technologii, která umožňuje bezodpadový tisk z polyamidového plastového prášku. "Tato tiskárna dokáže konkurovat tradičním výrobním technologiím, například vstřikování plastů. Její použití je výhodné v případě, že firma potřebuje vyrobit menší množství kusů a nevyplatilo by se jí investovat do drahých forem," řekl Štefek.

Výhodou tiskárny je i to, že nevyužitý plastový prášek se dá pro tisk znovu použít a nemusí se vyhazovat, při tisku tedy nevzniká žádný odpad.

"Vyrábíme takto například kryty pro brzdová lanka českého výrobce kol, který ročně vyrobí jen 80 až 100 kusů kol za rok. Navíc poměrně často mění design. Vzhledem k tomu, že pouze výroba formy, která může vyjít i na půl milionu, trvá několik měsíců, byl by pro ně tradiční způsob velmi nevýhodný," konstatoval Ondřej Štefek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je úterý 4. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď