Tisk: Moskva do výměny vězňů zařadila víc Ukrajinců, než Rusů

foto Ukrajinci propuštění z ruských věznic se vítají na kyjevském letišti Boryspil se svými blízkými.

Moskva - Většina z pětatřiceti osob, které byly na základě vězeňské výměny mezi Ukrajinou a Ruskem osvobozeny a o víkendu přepraveny z Kyjeva do Moskvy, nebyli ruští občané. Oznámil to dnes ruský tisk. Ruský pas má údajně jen dvanáct vyměněných osob, všichni ostatní jsou občany Ukrajiny.

Z iniciativy prezidentů Volodymyra Zelenského a Vladimira Putina byly z vězení propuštěny desítky lidí určených k výměně, z každé strany šlo o 35 osob. Na Ukrajinu se o víkendu vrátil známý režisér Oleh Sencov nebo 24 námořníků zajatých loni v Kerčském průlivu, kteří v Rusku čekali na soud.

Moskva seznam vězňů dopravených z Ukrajiny do Ruska nezveřejnila, informace publikované ukrajinskými médii jsou podle ruských úředních míst nepřesné. Kyjev naopak soupis všech lidí osvobozených z ruských věznic a dopravených na Ukrajinu zveřejnil.

Podle listu Komsomolskaja pravda je z 35 osob osvobozených na Ukrajině jen 12 Rusů. Ostatní jsou ukrajinští občané odsouzení z velezrady, terorismu a nezákonného ozbrojování. Je mezi nimi údajně i moldavský rodák s ukrajinským pasem, který na Ukrajině řídil špionážní síť.

V původním seznamu, který sestavila ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová, byli podle Komsomolské pravdy samí Rusové. Ti, místo kterých byli do seznamu zařazeni Ukrajinci, jsou zřejmě stále v ukrajinských věznicích. O další vězeňské výměně se má příští týden jednat na mírových rozhovorech v běloruském Minsku, uskutečnit by se měla ještě letos.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je středa 26. února 2020

Očekáváme v 7:00 3°C

Celá předpověď