Tisíce lidí v Hongkongu pokračují v protestech

foto Protivládní demonstrace v Hongkongu 11. srpna 2019.

Hongkong - Tisíce lidí se shromáždily na různých místech Hongkongu, včetně letiště, aby pokračovaly v protivládních protestech, přestože policie zakázala pochody ve městě. Proti jedné ze skupin demonstrantů na poloostrově Kowloon policie použila slzný plyn. Informují o tom agentury AP a Reuters. Demonstrace trvají již více než devět týdnů, obvykle začínají pokojně, často však končí střety s policií. Slzný plyn proti demonstrantům použila policie i v sobotu.

Policie se střetla se skupinou převážně mladých lidí protestujících ve čtvrti Sham Shui Po na poloostrově Kowloon. Policie uvedla, že musela použít slzný plyn, protože protestující házeli na policisty cihly a ignorovali výzvy k odchodu. Další skupina lidí s plynovými maskami na obličeji se shromáždila také u nedaleké policejní stanice.

Velký dav se podle AP sešel ve Victoria Parku v centru města, kde si demonstranti sedli pod slunečníky. Jsou mezi nimi i starší lidé a rodiny s dětmi. Protestující mají v rukou transparenty s nápisy jako "Vraťte nám Hongkong" nebo "Stáhněte špatný zákon". Tento protest úřady povolily, ostatní ale ne. Protestující mají také v plánu pochod, který však rovněž není povolený.

Další skupina se vydala na pochod v přístavu. Více než tisíc demonstrantů v černém se opět nachází také v příletové hale letiště, dodala agentura Reuters.

Policie oznámila, že v sobotu zatkla při protestech 16 osob a obvinila je z nezákonného shromažďování a držení útočné zbraně. Od zahájení protestů v červnu již úřady zadržely přes 600 osob.

Bývalá britská kolonie Hongkong, která se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu, čelí největší politické krizi za desítky let. To, co začalo jako protest proti zákonu o vydávání trestně stíhaných do pevninské Číny, postupně přerostlo v požadavek na větší demokratičnost politického systému a na odstoupení správkyně Hongkongu Carrie Lamové. Mezi požadavky se objevuje také omezení vstupu turistů z pevninské Číny do Hongkongu

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

8°C

Dnes je sobota 7. prosince 2019

Očekáváme v 5:00 6°C

Celá předpověď