Tisíce lidí přišly na liturgii s papežem Františkem na východním Slovensku

foto Papež František zdraví věřící ve slovenském Prešově. 

Prešov/Košice/Bratislava - Tisíce lidí dorazily dnes do Prešova na východním Slovensku na liturgii s papežem Františkem. Liturgie, kterou slaví řečtí katolíci, byla pro věřící první velkou akcí s účastí hlavy katolické církve při její návštěvě země. Odpoledne pak papež v Košicích zavítal mezi Romy a následně přijel na setkání s mládeží.

Před zahájením mše na prostranství u sportovní haly v Prešově, ve kterém sídlí řeckokatolické arcibiskupství, papež projel mezi věřícími v papamobilu a zdravil je. Mnozí z nich měli v rukou vatikánské vlaječky.

"Křesťané zde nejsou pronásledováni. Sekularizace a vlažnost ovšem svědectví znehodnocují, zatímco kříž vyžaduje jasné svědectví. Svědek, který má kříž v srdci a nejen na krku, nevidí nikoho jako nepřátele, ale všechny jako bratry a sestry," řekl papež v kázání. Kříž podle něj nelze omezovat jen na znak náboženského a sociálního významu nebo na politický symbol.

Papežský trůn, na kterém František seděl během liturgie, vyrobil truhlář, který spolu s chotí vychovává osm dětí a který sám je řeckým katolíkem. Podle listu Sme se liturgie zúčastnilo 30.000 věřících, veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska uvedl, že účast přesáhla 40.000 lidí.

Šíření koronavirové infekce poznamenalo průběh liturgie. Kvůli přijímání organizátoři nakoupili 25.000 lžiček tak, aby na každého zájemce připadla vlastní lžička.

K řeckokatolické církvi se na Slovensku při sčítání lidu v roce 2011 přihlásila necelá čtyři procenta obyvatel. Většina obyvatel více než pětimilionové země se označila za římské katolíky.

Odpoledne se papež v Košicích, druhém největším městě Slovenska, na romském sídlišti vyslovil proti diskriminaci a předsudkům vůči Romům. Následně zavítal na setkání s mládeží na místním víceúčelovém stadionu, kam podobně jako na liturgii do Prešova dorazily tisícovky lidí.

Papež v projevu řekl, že každý člověk je výjimečný. Podle něj by se lidé neměli zaměřovat na materiální statky a naletět těm, kteří nabízejí jen iluzi štěstí.Vybídl k tomu, aby lidé nenechali plynout svůj život jako epizody v telenovele. "Když sníte o lásce, nevěřte na speciální efekty, ale ve výjimečnost každého," uvedl.

Návštěva Slovenska, kterou papež zahájil v neděli, vyvrcholí ve středu mší v Šaštíně nedaleko hranic s Českem. Na ni se zaregistrovalo kolem 50.000 lidí.

Zájem veřejnosti o účast na veřejných akcích s papežem během jeho návštěvy Slovenska zaostal za očekáváními. Kvůli koronavirové infekci se lidé museli předem elektronicky registrovat a vstupenky mohli nejprve získat jen ti, kdo byli plně očkovaní proti covidu-19. Minulý týden organizátoři vyčlenili malou část z vyhrazených sektorů i pro osoby, jež budou mít pouze potvrzení o testu na koronavirus nebo o prodělání covidu-19. Celkově se na veřejné akce s papežem na Slovensku přihlásilo přes 100.000 lidí, z nichž téměř 7000 nebylo očkováno proti covidu-19.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je středa 22. září 2021

Očekáváme v 17:00 16°C

Celá předpověď