Tisíce lidí přišly na česko-německou slavnost na Mánesově mostě

foto Stovky lidí se přišly 2. června 2018 podívat na Mánesův most na slavnost Česko-německého fondu budoucnosti. Ke 20. výročí svého založení tam fond uspořádal akci Most 20.0 s celodenním kulturním programem. Pro dopravu byl most na den výjimečně uzavřený.

Praha - Tisíce lidí se v sobotu přišly podívat na Mánesův most na slavnost Česko-německého fondu budoucnosti. Ke 20. výročí svého založení tam fond uspořádal akci Most 20.0 s celodenním kulturním programem, který nabídl hudební i divadelní představení, hry pro děti, ale také ochutnávky české a německé kuchyně. Pro dopravu byl dnes most výjimečně uzavřený. Podle odhadů organizátorů se na něm za celý den vystřídalo kolem 10.000 návštěvníků. Vstup byl zdarma. ČTK to řekl ředitel fondu Tomáš Jelínek.

Na akci mohli lidé porovnat například český párek v rohlíku s bavorským hot dogem nebo české a německé pivo. K dostání byly valašské frgály či německá klobása s omáčkou s kari. Zájem byl zejména o německé speciality, a to i mezi cizinci. "Je skvělé, že člověk může ochutnat, co se jí v Německu, když je v Praze," pochvaloval si například americký turista.

Lidé si na mostě mohli prohlédnout také řemeslnou, sklářskou či ekologickou dílnu. Na místě byla tramvaj, ve které se diskutovalo o vývoji česko-německých vztahů nebo o tom, co oba národy považují za dobré bydlení. Děti se mohly naučit německy nebo česky některá slova, jež jsou podobná v obou jazycích, jako například auto, taška nebo okurka. Sportovní nadšenci si mohli pohrát s fotbalovým míčem. Na několika pódiích vystoupili různí hudební i divadelní umělci z obou zemí.

Organizátoři vybrali most k pořádání akce záměrně. Měl symbolizovat budování dobrých vztahů mezi Čechy a Němci, které podporuje právě Česko-německý fond budoucnosti. Od roku 1998 poskytl fond zhruba 57 milionů eur na přibližně 10.300 projektů, které sbližují lidi obou zemí a učí je chápat společnou kulturu a dějiny.

Podle Jelínka si Češi a Němci nikdy v moderních dějinách nebyli blíže než nyní. Například migrační krize ale podle něj ukázala, že si občas oba národy nemusí vždy úplně rozumět. "Základní přístup česko-německého fondu je ten: umožnit dialog, aby se Češi a Němci sešli a své perspektivy sdíleli. To nejhorší, co se nám může stát, by bylo propadnout do stereotypního vidění světa," vysvětlil. Dialog podle něj může ukázat, že dění v druhé zemi není tak jednoznačné, jak se může zdát.

Vedení fondu podle Jelínka zváží, jak by mohlo v budoucnu pokračovat v podobných akcích, jako byla ta dnešní. "Myslím si, že bychom měli o podobných akcích i do budoucna přemýšlet, ale nikoli jenom v Praze, ale i v regionech, aby pestrost česko-německých vztahů mohli poznat i lidé z celé České republiky a z celého Německa," řekl.

V Německu fond letos v září oslaví své výročí v Postupimi orchestrem barokní hudby s operní pěvkyní Magdalenou Koženou. Kromě toho se tam chystá ještě diskuzní akce, dodal Jelínek.

Česko-německý fond budoucnosti patří v ČR k významným podporovatelům kultury a vzdělávání a po svém založení měl také zásadní podíl na odškodnění obětí nacismu. Peníze dává i na partnerství obcí, zájmová sdružení, vědecké projekty, obnovu památek nebo sociální projekty pro národnostní a jiné menšiny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je středa 24. října 2018

Očekáváme v 5:00 12°C

Celá předpověď