Tisíce lidí přihlížely v Praze slavnostnímu ohňostroji

foto Ohňostroj ke stému výročí založení československého státu mohli sledovat 28. října 2018 obyvatelé a návštěvníci Prahy.

Praha - Tisíce lidí navzdory dešti přihlížely v Praze v rámci oslav 100 let vzniku Československa slavnostnímu ohňostroji. Odpálen byl z hladiny Vltavy mezi Čechovým a Štefánikovým mostem. Při ohňostroji zazněly fanfáry z opery Libuše, Vltava z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany, ale také komentář Roberta Záruby z olympijských her v Naganu v roce 1998. Ohňostroj začal symbolicky 19:18 a trval něco málo přes deset minut.

Fotogalerie

Ohňostroj ke stému výročí založení československého státu mohli sledovat 28. října 2018 obyvatelé a návštěvníci Prahy. Ohňostroj nazvaný Společné století byl rozdělen do pěti obrazů. Na úvodní Hrdost se Smetanovými fanfárami z opery Libuše navázal druhý obraz Vlastenectví, který podbarvila Vltava z cyklu Má Vlast. Modré a zlaté pyrotechnické efekty navodily dojem mihotajících se vlnek. Třetí obraz Panenská příroda byl výletem po českých i moravských horách a loukách a lidé slyšeli melodii Vadima Petrova z Krkonošských pohádek.

Ohňostroj ke stému výročí založení československého státu mohli sledovat 28. října 2018 obyvatelé a návštěvníci Prahy. Čtvrtý obraz Šampióni připomněl české sportovní úspěchy. Závěrečný Národ doprovodila melodie Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře Chválím tě země má a státní hymna České republiky. Show uzavřely efekty v barvě trikolory.

Pro auta bylo uzavřeno Dvořákovo nábřeží a lidé tak stáli nejen podél zábradlí na chodníku, ale zaplnili i silnici na nábřeží. Samotnému ohňostroji předcházely tři cvičné odpaly. Při nich byly zhasnuty lampy veřejného osvětlení, které zůstaly zhasnuty po celou dobu světelné show. Někteří rodiče malých dětí kvůli hluku museli z nábřeží odejít.

Ohňostroj ke stému výročí založení československého státu mohli sledovat 28. října 2018 obyvatelé a návštěvníci Prahy. Výběr místa konání ohňostroje kritizoval v pátek Český svaz ochránců přírody, podle kterého je vrcholem arogance a bezohlednosti. Hluk a zápach plaší ptáky, kteří v minulosti v šoku odlétali a naráželi například do tramvajových trolejí, o které se vážně zranili nebo zabili. Problémem je ohňostroj podle ochránců i pro další zvířata, mimo jiné může velmi těžce působit na psychiku psů a dalších domácích zvířat.

Právě kvůli ochraně živočichů před lety přesunulo vedení hlavního města tradiční novoroční ohňostroj od Vltavy na Letenskou pláň.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pondělí 26. srpna 2019

Očekáváme v 7:00 19°C

Celá předpověď