Tisíce lidí od rána čekaly před ČNB, aby získaly speciální tisícikorunu

foto Lidé čekají ve frontě před budovou České národní banky (ČNB), která nabízí k zakoupení speciální tisícikorunovou bankovku s přítiskem ke 30. výročí rozdělení československé měny, 8. února 2023, Ostrava.

Praha/Ostrava/Brno - Tisíce lidí dnes čekaly ve frontách před pobočkami České národní banky (ČNB) po celé zemi, aby získaly speciální tisícikorunu s přetiskem k 30. výročí rozdělení československé měny a vzniku české koruny. Většina poboček během dne z kapacitních důvodů uzavřela fronty, ČNB ale odpoledne uvedla, že nákup tisícikorun bude možný i ve čtvrtek. Speciální bankovku lze získat ode dneška do rozebrání zásob za 1000 korun na pokladnách centrální banky v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem. Hradci Králové, Brně a Ostravě. Každý zájemce může koupit nanejvýš pět bankovek. ČNB jich vydala 200.000 kusů. Lidé už mezitím na internetu tyto bankovky nabízejí za několikanásobně vyšší ceny.

Fotogalerie

Zástupci ČNB dnes z bezpečnostních důvodů nechtěli upřesnit, jak velká část emise se zatím prodala. Centrální banka ale odpoledne uvedla, že další kusy budou moct zájemci získat ve čtvrtek opět od 07:30. Už dříve dnes ČNB na twitteru upozornila, že dotisk výročních bankovek nad rámec dvousettisícové emise se neplánuje.

Před pražskou pobočkou se dnes v době otevření táhla už zhruba kilometrová fronta ulicemi Na Příkopě, Panská, Jindřišská a Senovážná téměř až zpět ke vstupu do banky. Někteří lidé ve frontě uváděli, že čekali přes noc navzdory silnému mrazu. Ani ne hodinu po otevření banky už ale ČNB oznámila, že fronty před svým pražským ústředím a také před hradeckou pobočkou pro dnešek z kapacitních důvodů uzavřela. "Čekající, kteří ve frontě stáli před jejím uzavřením, se dnes k výměně dostanou," doplnila banka.

Velký zájem byl o výroční tisícikorunu i na mimopražských pobočkách ČNB. Fronta na bankovky v Brně byla také stovky metrů dlouhá a stály v ní tisíce lidí. Po 11:00 ČNB frontu u pracoviště v Brně pro dnešní den z kapacitních důvodů uzavřela. Půl hodiny po otevření ostravské pobočky banky se fronta táhla kolem celého bloku budov až zpět ke vchodu do banky. Měřila přes 400 metrů a čekalo v ní přes 1000 lidí. Před 15:00 oznámila ČNB uzavření fronty i v Ostravě, v Českých Budějovicích a v Ústí nad Labem.

Speciální tisícikorunu mohou lidé běžně využívat v obchodech. Od standardní bankovky se liší přetiskem na lícní straně, který tvoří výroční logo ČNB ke 30 letům existence a motiv dobového kolku z doby měnové odluky. Motiv kolku vychází z originální rytiny tisícikorunového kolku, která se dochovala v technickém archivu Státní tiskárny cenin. Kolky se v roce 1993 označovaly původní československé bankovky využívané do doby, než byla vytištěna nová česká platidla.

ČNB bankovku vydala s cílem připomenout širší veřejnosti 30. výročí měnové odluky. Navázala na stokorunovou bankovku s přetiskem z roku 1919 vydanou u příležitostí 100. výročí vzniku československé měny. "U veřejnosti to byl velmi vítaný předmět, tak jsme se to rozhodli zopakovat," řekl ČTK ředitel odboru peněžního oběhu a ochrany platidel ČNB Jan Mayer.

"Primárně to je určeno pro širší veřejnost, ale víme, že je i zájem jak z oblasti sběratelů, tak z oblasti různých překupníků," uvedl Mayer. Růst hodnoty speciální bankovky v čase ale neočekává. "S ohledem na emisní náklad 200.000 kusů si to úplně nemyslíme," řekl. Už dnes dopoledne se však třeba na aukčním portálu Aukro objevily nabídky výroční tisícikoruny až za pětinásobek ceny. Kolem 11:00 nabízeli překupníci na Aukru tuto speciální bankovku nejméně zhruba za 2000 korun, několik nabídek bylo za ceny přes 3000 korun a nejdražší za 4000 až 5000 korun za kus.

Ze zkušeností s emisí speciální stokoruny Mayer vyvozuje, že největší zájem o vydanou tisícikorunu bude ode dneška do pátku. "Začátkem příštího týdne předpokládáme dorozebrání posledních kusů," řekl.

Centrální banka připomíná výročí měnové odluky také výstavou Rozděleno!, která se dnes veřejnosti otevřela v Návštěvnickém centru ČNB a která ukazuje vznik a podobu české měny. V letošním roce také plánuje pořádání konferencí pro odborníky i pro veřejnost zaměřených na vývoj českého bankovnictví nebo na dopady finanční krize v roce 2009 na tuzemský bankovní sektor.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď