Tillerson: Vztahy USA a evropských států NATO jsou neotřesitelné

foto Americký ministr zahraničí Rex Tillerson

Washington - Americký ministr zahraničí Rex Tillerson ujistil evropské spojence plnou podporou Spojených států při ochraně jejich bezpečnosti, zejména před hrozbami z Ruska. Šéf americké diplomacie to dnes uvedl v projevu ve washingtonském Středisku Woodrowa Wilsona.

"Naše bezpečnostní vztahy s Evropou jsou neotřesitelné," konstatoval ministr.

Tillerson, který příští týden navštíví několik evropských metropolí, prohlásil, že Spojené státy budou první, kdo by reagoval na případný útok na některého z amerických spojenců v Evropě. Washington tak dostojí svým závazkům z pátého článku severoatlantické smlouvy o vzájemné obraně.

Agentura AP uvedla, že ministrovy výroky mají rozptýlit šířící se obavy evropských států NATO o pevnost amerického spojenectví. Trump několikrát kritizoval evropské členy aliance, že na obranu neuvolňují dostatečné finanční prostředky, jak jim to závazky vůči NATO ukládají.

I Tillerson se domnívá, že evropští spojenci musejí přijmout větší díl odpovědnosti za společnou obranu. "Aliance postrádají smysl, pokud jejich členové nejsou schopni nebo ochotni plnit své závazky," řekl ministr zahraničí. Trump je podle Tillersona přesvědčen, že Spojené státy si nemohou dovolit nést samotné náklady na obranu Evropy. Mnoho evropských spojenců ale na nápravě pracuje, dodal.

Rusko se dál vůči svým sousedům chová agresivně, konstatoval Tillerson. Výsledky pokusů o zlepšení vztahů z Moskvou jsou podle něj "prchavé". Připomněl při této příležitosti ukrajinskou krizi, jejíž urovnání je podmínkou normalizace americko-ruských vztahů. "Naše transatlantická jednota má ruské vládě ukázat, že toto zjevné porušení mezinárodních norem nestrpíme," řekl Tillerson.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pondělí 19. listopadu 2018

Očekáváme v 15:00 3°C

Celá předpověď