Tillerson: USA chtějí prohloubit vztahy s Indií, proti vlivu Číny

foto Ilustrační foto - Americký ministr zahraničí Rex Tillerson.

Washington - Americký ministr zahraničí Rex Tillerson prohlásil, že Spojené státy chtějí výrazně prohloubit spolupráci s Indií tváří v tvář sílícímu vlivu Číny v Asii. Šéf americké diplomacie se do Indie chystá příští týden a americký prezident Donald Trump navštíví v listopadu několik asijských států včetně Číny. Peking dnes vyjádřil naději, že USA odhodí své předsudky a budou Čínu posuzovat objektivně.

Tillerson v projevu v sídle washingtonského Centra pro strategická a mezinárodní studia označil Indii za partnera ve strategickém vztahu a zdůraznil, že Spojené státy "nebudou mít nikdy stejný vztah s Čínou, nedemokratickou společností". Peking podle něj někdy jedná mimo rámec mezinárodních úmluv. Jako příklad uvedl územní spory v Jihočínském moři.

Tillerson dále řekl, že Spojené státy usilují o konstruktivní vztahy s Čínou, ale nebudou přehlížet čínské ohrožování řádu založeného na pravidlech a podrývání suverenity sousedních zemí ze strany Číny, stejně jako jednání v neprospěch Spojených států a jejich přátel.

Tillerson rovněž popsal USA a Indii jako "globální partnery", kteří sdílejí nejen blízký vztah k demokracii, ale také vizi budoucnosti.

Šéf americké diplomacie své poznámky pronesl několik hodin poté, co čínský prezident Si Ťin-pching promluvil na sjezdu Komunistické strany Číny, kde naznačil, že Peking chce hrát větší roli v mezinárodních záležitostech. Čína se podle něj stala světovou velmocí.

Tillerson v projevu ve středu večer dále řekl, že Spojené státy začaly debatovat o vytvoření alternativy vůči čínským investicím do infrastruktury v Asii. V další poznámce, která podle agentury AP pravděpodobně znepokojila Peking, Tillerson uvedl, že Washington vidí prostor pro přizvání dalších zemí, včetně Austrálie, k americko-indicko-japonské bezpečnostní spolupráci.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang dnes novinářům řekl, že Čína lpí na dodržování mezinárodního řádu, jehož jádrem je OSN. Vyjádřil naději, že Spojené státy odhodí své předsudky a budou Čínu posuzovat objektivně.

AP s odvoláním na nejmenovaného činitele ministerstva zahraničí USA poznamenala, že Tillersonovy poznámky téměř určitě vyvolají znepokojení také v Pákistánu, který je dalším soupeřem Číny v regionu. Také do Pákistánu Tillerson příští týden zavítá.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 20. září 2018

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď