TI: Česku chybí důležité zákony proti korupci i vůle politiků věc řešit

foto Česko na žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce.

Berlín - České republice stále chybí klíčové zákony na ochranu oznamovatelů, o lobbingu či o státní službě, kritizuje česká pobočka nevládní organizace Transparency International (TI). Důvodem stagnace země v mezinárodním žebříčku vnímání korupce je podle ní i neexistence koncepce a politické vůle tyto klíčové problémy řešit. Organizace navrhuje například zřízení protikorupčního úřadu nebo využití českého předsednictví Radě EU k boji proti daňovým rájům.

Na dnes zveřejněném žebříčku TI, který hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo Česko loni na 49. příčce. Nadále tak zaostává za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie.

Hlavními příčinami stagnace ČR v Indexu vnímání korupce jsou podle ředitele české pobočky TI Petra Leyera nenaplněné sliby vlády Andreje Babiše (ANO). "Zlepšit se nepodařilo takřka nic, naopak chaos a rozvrat veřejných institucí se dále prohluboval. K tomu se přidaly vlastní kauzy Andreje Babiše a jeho hnutí, lokálními kauzami počínaje, přes vulgární korupci v podání Jaroslava Faltýnka, až po střet zájmů teď již bývalého premiéra a privatizaci veřejného zájmu," uvedl Leyer.

Právě privatizace veřejného zájmu je typickým symptomem vývoje posledních let, uvádí TI. Podle vedoucího analytiků organizace Milana Eibla se státní správa do různé míry transformovala na obhájce jedné politické skupiny. Stále častěji se podle TI stává, že protikorupční opatření nejsou dostatečně využívána, protože úřady odmítají novou agendu přijmout.

TI je přesvědčena o tom, že v Česku chybí legislativa týkající se ochrany oznamovatelů, takzvaných whistleblowerů, lobbingu, státní služby nebo státního zastupitelství. "Ve většině oblastí nemůže dojít ke změně k lepšímu, dokud se neupraví stávající děravé zákony nebo se nepřijmou zcela nové právní normy," je přesvědčený právník TI Jan Dupák.

Podle TI ale není patrná žádná vize a politická vůle tyto klíčové oblasti řešit. Organizace je kritická i k současné vládě Petra Fialy (ODS), jejíž programové prohlášení hodnotí jako velmi vágní, pokud jde o omezování korupce.

Ke zlepšení situace navrhuje TI odpolitizovat státní správu, zefektivnit, profesionalizovat a zvýšit její transparentnost a stabilitu. Česko by také mělo přijmout regulace v oblasti lobbingu. Současný návrh zákona o lobbingu je podle protikorupční organizace polovičatým řešením. Česko by také mělo využít svého nadcházejícího předsednictví v Radě EU k boji proti daňovým rájům, které kromě daňových úniků umožňují skrývat skutečné majitele firem.

Jedním z návrhů TI ke zlepšení situace je i vytvoření nezávislého protikorupčního úřadu. "Zásadní je důvěra veřejnosti ve vedení takového orgánu, takže je nezbytné zajistit dostatečné pojistky proti politickému ovlivňování úřadu,” uvedl ředitel české TI Leyer. Úřad podle organizace nemusí vzniknout na zelené louce, bylo by možné využít již existující struktury.

Hodnocení ČR se na korupčním žebříčku TI nezměnilo

Česko na dnes zveřejněném žebříčku organizace Transparency International (TI), která hodnotí korupci ve 180 zemích a oblastech, zůstalo v roce 2021 na 49. příčce. Zlepšení o čtyři pozice oproti roku 2020 naopak dosáhlo Slovensko, kterému loni připadla 56. příčka. Česko a Slovensko nadále v indexu vnímání korupce (CPI) zaostávají za průměrem oblasti západní Evropy a Evropské unie, i tak ale dosáhly lepšího výsledku než dvě třetiny sledovaných zemí.

Ve férovosti si podle TI tradičně nejlépe vedou Dánsko, Finsko a Nový Zéland, které získaly shodně 88 ze 100 hodnotících bodů, na opačném konci skončil Jižní Súdán s jedenácti body. Organizace Transparency International ve svém letošním žebříčku vnímání korupce poukazuje na fakt, že 86 procent zemí neučinilo za posledních deset let žádný, případně jen malý pokrok.

Nejlépe hodnoceným regionem je západní Evropa a Evropská unie, která pro rok 2021 získala 66 ze 100 bodů. Region se ale podle TI kvůli pandemii nemoci covid-19 potýká s povážlivými problémy. "Rychle vzniká znepokojivý nový normál, kdy během pandemie covidu-19 upozaděná a opomíjená opatření k odpovědnosti a transparentnosti nejsou obnovována a kdy se důvěra veřejnosti propadá kvůli skandálům s veřejnými zakázkami," varuje organizace.

Známky přešlapů podle TI vykazují i premianti, jako jsou Německo (80 bodů), Británie (78) či Rakousko (74). Německem mimo jiné otřásl skandál kolem nákupů roušek a respirátorů, jehož stopy vedou až k poslancům. Kritika se ani letos nevyhnula Polsku a Maďarsku, které spolu s Českem a Slovenskem tvoří uskupení známé jako visegrádská čtyřka.

"Dlouhodobé důsledky nedostatečného boje s korupcí jsou již patrné v Maďarsku a Polsku. Hrozí, že brzy se k nim přidá také Slovinsko," uvádí TI. Maďarsko (43 bodů) a Polsko (56) dlouhodobě čelí výtkám kvůli vládním zásahům proti justici i médiím, kritizováno je v poslední době také Slovinsko (57).

Obzvláště kritické je TI v hodnocení Maďarska. "Maďarská vláda využila pandemii k další konsolidaci politické kontroly a k omezení práv. Svoboda projevu byla výrazně omezena a média jsou ohrožena," uvádí TI. Chvále se naopak těší Slovensko, které dosáhlo 52 oproti předloňským 49 bodům, což zemi posunulo z 60. na 56. příčku.

"Pokrok Slovenska vyniká ve srovnání s jeho sousedy. Úspěch země vychází ze zlepšené ochrany těch, kdo upozorňují na nezákonné či neetické praktiky, z lepší transparentnosti výběru vysokých činitelů a ze zlepšené rychlosti a posílené nezávislosti soudů a policie při korupčním vyšetřování vysokých představitelů," uvádí Transparency International.

Všeobecná a ani regionální zpráva TI pro západní Evropu žádné české nedostatky nezmiňuje, neuvádí ale ani případné kladné hodnocení. Podrobnému hodnocení se ale věnuje dokument české pobočky TI, podle kterého Česku chybí klíčové zákony na ochranu oznamovatelů, o lobbingu či o státní službě. Zemi také chybí vize, koncepce a politická vůle tyto klíčové oblasti řešit. TI konstatovala, že za vlády premiéra Andreje Babiše se nepodařilo zlepšit takřka nic a že ani nová vláda Petra Fialy v tomto ohledu zatím také výraznou ambici neprokazuje.

Česko za loňský stejně jako předloňský rok získalo na indexu vnímání korupce (CPI) 54 bodů, což mu i pro rok 2021 zajistilo 49. pozici. Stejné bodové hodnocení s Českem sdílejí Malta a Mauricius.

Česká republika je jedním z příkladů celosvětové stagnace boje s korupcí, o které TI informuje. To je za posledních deset let případ 86 procent zemí. V regionu západní Evropy a Evropské unie se 84 procent zemí v posledních deseti letech v protikorupčním výkonu zhoršilo či dosáhlo jen malého, případně žádného pokroku.

"Stagnace je předzvěstí problémů napříč Evropou. I ti nejlepší v tomto regionu se stávají kořistí velkých skandálů, což odhaluje nebezpečí z nečinnosti. Jiní umožnili nabobtnání korupce, takže se nyní potýkají s vážnými případy porušování svobod," říká Flora Cresswellová, která je koordinátorkou TI pro západní Evropu. "Region navíc není ve vakuu. Nedostatek vymáhání práva na národní úrovni v Evropě vede k šíření korupce do celého světa, neboť zahraniční hráči doma zneužívají slabé zákony k ukrývání peněz a financování korupce," dodává.

Pokles zaznamenaly i tradičně silné demokracie Kanada (o tři body na 74 bodů) a Spojené státy. USA sice stejně jako předloni získaly 67 bodů, ale z předloňské 25. příčky se propadly na 27. místo. "USA vypadly ze skupiny 25 nejlépe hodnocených poprvé," uvádí TI. "USA čelí dalším útokům na svobodné a spravedlivé volby," dodává organizace.

Nejhůře hodnoceným světovým regionem je subsaharská Afrika, která získala 33 bodů, následovaná s 36 body východní Evropou a střední Asií. TI obzvláště upozorňuje na Rusko, které loni získalo 29 bodů, což je o bod méně než předloni. Ruský zákon o zahraničních agentech učinil podle TI informování o korupci více než nebezpečným. "Úřady podnikají razie doma a v úřadech novinářů a aktivistů, kteří vyšetřují vládní korupci, a označují je za zahraniční agenty," uvádí TI. Podle této organizace vyslaly ruské úřady svým kritikům jasný signál, když po návratu z léčení v Německu zadržely opozičního předáka Alexeje Navalného.

Čína, která je řazena do regionu Asie a Tichomoří, získala 45 bodů, předloni to bylo 42 bodů. I přes mírné zlepšení ale Peking podle TI nadále potlačuje opozici a omezuje lidská práva.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 28. května 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď