Thunbergová vedla klimatický pochod v Bruselu

foto Švédská aktivistka Greta Thunbergová během protestu 6. března 2020 v Bruselu.

Brusel - Několik tisíc převážně mladých lidí v čele se švédskou klimatickou aktivistkou Gretou Thunbergovou dnes v centru Bruselu demonstrovalo za účinnější boj proti klimatickým změnám. Lidé v sídle evropských institucí vyzvali politiky, aby rychleji než dosud vedli své země i Evropskou unii k ekologicky udržitelnému způsobu života.

Navzdory dešti a obavám ze šíření koronaviru se v belgické metropoli odpoledne sešly tisícovky lidí k protestu, který Thunbergová svolala více než rok poté, co v Evropě podobné akce pod hlavičkou "Pátků pro budoucnost" začaly.

"Mrzí mě, že tu zase musíme být. Už je rok 2020, ale ti, co jsou u moci, stále dělají, jako by neexistovala žádná budoucnost," prohlásila z pódia nedaleko sídla Evropské komise a unijních summitů sedmnáctiletá Švédka.

Thunbergová tento týden strávila v Bruselu na pozvání institucí EU. Ve středu byla přítomna zasedání komise, na němž unijní exekutiva představila návrh takzvaného klimatického zákona, který země EU zavazuje k dosažení uhlíkové neutrality do poloviny století. Podle Thunbergové je však návrh počítající s "vynulováním" emisí skleníkových plynů nedostačující, protože státy by měly přísných limitů dosáhnout mnohem dříve.

"Lidé nám říkají, že jsme naivní děti a přeháníme. Ale my jen říkáme těm, co vládnou, aby věřili vědcům a dali nám zdravou budoucnost," prohlásila Thunbergová, jejíž projev doprovodilo mohutné skandování tradičního hesla "chceme klimatickou spravedlnost".

Dnešního protestu se vedle studentů zúčastnilo i několik desítek belgických důchodců, kteří měli na oblečení nápisy vyjadřující podporu studentskému protestnímu hnutí.

"My už tady za pár let nebudeme, ale není nám jedno, jak se budou mít tyhle děti. Proto jim chceme pomoct," řekl ČTK třiasedmdesátiletý Bart Wilmots, který se prý podobných klimatických pochodů účastní pravidelně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je neděle 20. září 2020

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď