Thomayerova nemocnice uzavřela pro veřejnost odběrové místo

foto Thomayerova nemocnice v pražské Krči zřídila ve svém areálu dočasnou odběrovou ambulanci (na snímku z 18. března 2020) pro lidi, kteří mají podezření, že se nakazili novým koronavirem. Lidé tam za odběry vzorků platí 2900 korun, možné je to jen v hotovosti. V hlavním městě jsou celkem čtyři odběrová místa.

Praha - Pražská Thomayerova nemocnice v Krči pro veřejnost uzavřela odběrový stan i odběrové místo v jednom ze svých pavilonů. Do odvolání bude odběry pro testy na koronavirus dělat jen u hospitalizovaných pacientů a zaměstnanců, případně u akutních případů. Nemocnice informaci zveřejnila na webu a ČTK ji potvrdil její mluvčí Petr Sulek. Dodal, že zařízení k tomu přistoupilo z kapacitních důvodů. V Praze se odběry provádí ve třech dalších nemocnicích.

Na odběry do Krče tak nebudou moci sami přijít lidé s podezřením na nákazu. Odběry nemocnice zajistí pouze v případech, že pacient dorazí v těžkém stavu. Uzavření odběrového stanu nemocnice ohlásila ve čtvrtek, dnes přidala odběrové místo v pavilonu K.

V Praze nyní odběry provádí kromě Krče tři nemocnice - v Motole, na Bulovce a ve Střešovicích. Pražská záchranná služba provozuje také čtyři odběrové sanitky, které jezdí za testovanými do jejich domovů a zaměřují se zejména na lidi nad 65 let.

Další tři odběrová místa by chtěl otevřít pražský magistrát, a to ve Vinohradské nemocnici, u Žlutých lázní a na Výstavišti. Podle vyjádření zástupců vedení města jsou zajištěny stany a personál, nedostačuje však kapacita laboratoří a chybí odběrový materiál.

Thomayerova nemocnice ve středu uvedla, že se na její klinice geriatrie a následné péče nakazilo 13 seniorů, jeden z nich zemřel. Ředitel nemocnice Zdeněk Beneš dnes uvedl, že celkem se na oddělení nakazilo 25 pacientů a dvě sestry, nyní jsou podle něj v dobrém stavu a bez teploty.

Česko má k dnešnímu ránu 2062 potvrzených případů nákazy koronavirem, nyní je 11 vyléčených a devět lidí zemřelo. V zemi platí zákaz volného pohybu lidí s výjimkou cest do práce, pro základní životní potřeby nebo k lékaři, a to pouze s pokrývkou nosu a úst. Uzavřeny jsou hranice.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď