Theodor Pištěk v Brně vystavuje obří pyramidu i rychlá auta

foto Reprezentativní výběr z díla Theodora Pištěka vystavuje Dům umění města Brna. Součástí expozice nazvané Angelus je Pyramida - Rozmluvy s Hawkingem (2019).

Brno - Reprezentativní výběr z díla Theodora Pištěka vystavuje Dům umění města Brna. Samozřejmostí je množství prací s tématem rychlých aut, motorů a závodů. Součástí expozice nazvané Angelus, která je umístěná ve všech síních domu na Malinovského náměstí, jsou ale také dvě monumentální prostorové instalace. Natolik široce pojatou výstavu šestaosmdesátiletý Pištěk zatím v Brně neměl. Výstavu doprovází stejnojmenná kniha.

Fotogalerie

Umělecká díla zapůjčily státní a krajské galerie a dvě desítky soukromých sběratelů. Některá poskytl i sám umělec. Návštěvníci uvidí širokou škálu autorovy tvorby, od raných prací inspirovaných vnitřním prostorem motoru, přes obrazy kreslené tuší z přelomu 60. a 70. let po hyperrealistické malby naplněné kritikou i obdivem k modernímu světu.

Součástí výstavy je také nový Pištěkův cyklus Rozhovory s Hawkingem. Abstraktní díla jsou umístěná kolem monumentální instalace ve tvaru pyramidy v hlavním sále Domu umění. Do pyramidy lze vsoupit, zvnějšku je pokrytá sklem, a odráží tak strop, stěny s obrazy i tváře návštěvníků. Umělec pro Dům umění připravil ještě další rozsáhlou instalaci v Procházkově síni. Navazuje na řadu jeho variací s tématem města či labyrintu.

Podle kurátora Martina Dostála je postavení Pištěka na české umělecké scéně výjimečné. "Je to dáno řadou důvodů: způsobem práce, rodinným původem, mnohovrstevnatou aktivitou. Patří k silné generaci umělců, která expandovala v 60. letech. V následujícím desetiletí, ve společensky komplikované situaci, rozvinul svoji 'realistickou' malířskou řeč, která ho proslavila na evropském i severoamerickém kontinentu," uvedl Dostál. Doplnil, že v umělecké práci pokračuje Pištěk s překvapivou kreativitou dodnes.

Pištěk je za svůj mistrovský malířský projev uznávaný i v zahraničí. Získal například zvláštní ocenění poroty na mezinárodním festivalu malby v Cagnes-sur-Mer. Za kostýmní návrhy pro film Amadeus Miloše Formana dostal v roce 1984 Oscara. Býval také automobilovým závodníkem. Do Brna na novinářskou prohlídku výstavy nedorazil, podle syna Jana Pištěka není hlavním důvodem jeho zdravotní stav, ale spíše stav dálnice D1.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 7. července 2020

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď