The Times: Británie se blíží dohodě s EU o irské hranici

foto Ilustrační foto - Britská premiérka Theresa Mayová.

Londýn - Británie se v jednáních o brexitu blíží dohodě s Evropskou unií o režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Zástupci Londýna tento týden předložili návrhy, které mají zabránit vzniku "tvrdé hranice" mezi Severním Irskem a Irskem, informoval britský deník The Times. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové k tomu později podle agentury Reuters řekl, že Británie s unií zatím stále jedná.

EU jmenovala budoucí režim na irské hranici jako jedno ze tří hlavních témat, u nichž musí být v současné fázi rozhovorů o vystoupení Británie z EU dosaženo nejpozději do poloviny prosince pokroku, pokud mají jednání postoupit do fáze jednání o uspořádání budoucích obchodních a dalších vztahů mezi blokem a Británií.

Vrcholní představitelé EU se rovněž v lednu chystají navrhnout dohodu o dvouletém přechodném pobrexitovém období, píší londýnské Timesy s odvoláním na unijní zdroje. Unie podle listu chce na prosincovém summitu EU přislíbit urychlení dojednávání přechodné dohody, která má zachovat stávající vztahy EU s Británií.

Irský ministr zahraničí Simon Coveney ale dnes prohlásil, že plány Londýna musejí být "významně" jasnější, než jsou nyní. Zároveň vyjádřil naději, že se jednání podaří v polovině prosince posunout do druhé fáze. "Pokud nebude možné to udělat, tak nebude," uvedl čerstvý vicepremiér irské vlády Coveney.

Podstatný při řešení problematiky hranice mezi Irskem a Spojeným královstvím bude i názor severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která podporuje menšinovou vládu premiérky Mayové v Londýně. Předsedkyně DUP Arlene Fosterová dnes zopakovala, že nepřijme žádný kompromis, který by znamenal komplikace ve vztahu Severního Irska s Anglií, Walesem a Skotskem. "Nelze dohodnout žádné ujednání, které by zradilo princip celistvosti jednotného trhu Spojeného království," uvedla.

O řešení problému hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem bude v pátek s irským premiérem Leem Varadkarem jednat v Dublinu předseda Evropské rady Donald Tusk. V pondělí se pak v Bruselu setká s britskou premiérkou Mayovou předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a hlavní unijní vyjednávač pro brexit Michel Barnier.

Další otázkou projednávanou v nynějších jednáních o "rozvodu" je finanční vyrovnání, kde se podle informací médií a vyjádření diplomatů z posledních dní patrně také rýsuje dohoda. Třetím tématem jsou práva občanů EU v Británii a Britů v EU po brexitu. Předseda Evropské rady Tusk v polovině listopadu připustil, že na rozdíl od tématů finančního vyrovnání a irské hranice část rozhovorů týkající se práv občanů po brexitu pokračuje dobře.

Pokud jde o "účet za rozvod", měla by Británie unii podle úterních informací deníků The Daily Telegraph a Financial Times zaplatit mezi 45 a 55 miliardami eur (1,1 bilionu Kč až 1,4 bilionu Kč).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 16. října 2018

Očekáváme v 17:00 21°C

Celá předpověď