The Observer: Britské osobnosti na tajném setkání probíraly důsledky brexitu

foto Vlajky Británie a Evropské unie, brexit - ilustrační foto.

Londýn - Na historickém sídle v anglickém hrabství Oxfordshire se tento týden konala nevšední schůzka. Během dvou dní se tam sešli představitelé obou hlavních britských politických stran, zástupci velkých podniků, diplomati a také analytici, aby probrali potíže pramenící z odchodu Británie z Evropské unie a možné způsoby jejich nápravy. Informoval o tom nedělník Observer, který získal materiály o programu vrcholné schůzky a také svědectví jednoho z účastníků.

Setkání, které ve čtvrtek a v pátek hostilo venkovské sídlo Ditchley Park, podle listu provázela značná míra utajení. Přivedlo dohromady zastánce brexitu, jako je člen britské vlády Michael Gove nebo bývalý lídr Konzervativní strany Michael Howard, a tváře opačného tábora včetně labouristy Davida Lammyho nebo konzervativce Davida Lidingtona. Mezi nepolitickými účastníky byli předseda představenstva farmaceutické firmy GlaxoSmithKline John Symonds nebo vysoký manažer banky Goldman Sachs Oliver Robbins - ten byl dříve hlavním britským vyjednavačem v jednáních o brexitu.

Materiály distribuované na setkání podle The Observer akci popisovaly jako "soukromou diskusi" s motivem "Jak můžeme z brexitu udělat úspěch společně s našimi evropskými sousedy?" Nejmenovaný účastník schůzku hodnotil jako konstruktivní, velkým tématem podle něj byly negativní dopady na britskou ekonomiku.

"Bylo to o tom, jak se posunout od pozic 'zůstat' a 'odejít' k problémům, kterým teď čelíme a tomu, jak se můžeme dostat do nejlepší pozice ve snaze diskutovat s EU o změnách vzájemné dohody o obchodu a spolupráci," uvedl zdroj.

The Observer hodnotí setkání odpůrců a zastánců brexitu jako velmi neobvyklé. Odráží "sílící akceptování skutečnosti, mezi politiky ve dvou hlavních stranách, jakož i mezi lídry byznysu a úředníky, že brexit ve své současné podobě poškozuje ekonomiku Spojeného království a oslabuje jeho strategický vliv ve světě", napsal list.

Británie z Evropské unie vystoupila na začátku roku 2020 na základě výsledku referenda z června 2016, dohoda o novém partnerství mezi dvěma stranami vstoupila v platnost v roce 2021. Průzkumy veřejného mínění v posledních měsících nasvědčují tomu, že většina britských voličů považuje vystoupení z EU za chybu.

Nezávislý britský Úřad pro rozpočtovou odpovědnost (OBR) odhaduje, že brexit bude mít v horizontu 15 let od roku 2016 za následek pokles hrubého domácího produktu (HDP) Británie o čtyři procenta. Deník Financial Times v podrobné analýze z loňského října poukázal i na další signály o škodách v britské ekonomice a také na absenci konkrétnějších představ o možných ekonomických přínosech brexitu. Britský premiér Rishi Sunak přesto o měsíc později uvedl, že "brexit může této zemi přinést a již přinesl obrovské výhody a příležitosti".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 7. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď