Thajský premiér přestál hlasování parlamentu o nedůvěře

foto Thajský premiér Prajutch Čan-Oča.

Bangkok - Thajský premiér Prajutch Čan-Oča dnes podle očekávání přestál hlasování parlamentu o nedůvěře. Hlasování se konalo po čtyřdenní rozpravě zákonodárců, během které opozice poukazovala na údajné chyby premiéra a jeho kabinetu v hospodářské politice a na neschopnost bojovat s korupcí. Premiér od roku 2020 přestál již čtyři návrhy na vyslovení nedůvěry, napsala agentura AP.

Thajská vládní koalice má nyní v parlamentu většinu, v příštím roce nicméně zemi čekají parlamentní volby. Někdejší armádní velitel Prajutch se dostal do čela thajské vlády po vojenském převratu v roce 2014. U moci zůstal i po volbách v roce 2019, které opozice označila za zmanipulované.

Premiéra dnes podpořilo 256 zákonodárců, zatímco 206 mu vyslovilo nedůvěru a devět se hlasování zdrželo. Opozice označila výsledek hlasování za zklamání, ale vyjádřila přesvědčení, že napřesrok uspěje v parlamentních volbách.

Během rozpravy v parlamentu opozice obvinila premiéra například ze špehování disidentů pomocí špionážního softwaru Pegasus či ze zneužívání státního rozpočtu. Premiér v rozpravě poukazoval mimo jiné na stabilitu thajské ekonomiky navzdory rostoucím cenám energie. Vláda předpokládá, že růst thajské ekonomiky v letošním roce zrychlí na 2,5 až 3,5 procenta z loňských 1,6 procenta, píše AP.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je sobota 1. října 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď