Teta Kim Čong-una se po šesti letech objevila na veřejnosti

foto Vůdce KLDR Kim Čong-un (uprostřed) sleduje se svou manželkou Ri Sol-ču a tetou Kim Kjong-hi (druhá zprava) představení oslavující příchod lunárního Nového roku.

Pchjongjang - Teta severokorejského vůdce Kim Čong-una, jejíhož vlivného manžela nechal vládce popravit, se po šesti letech znovu objevila na veřejnosti. Kamery severokorejských médií Kim Kjong-hi dnes zabraly v Pchjongjangu, kde po boku vládce sledovala představení oslavující příchod lunárního Nového roku, informovala agentura Reuters.

Kim Kjong-hi byla sestra Kim Čong-unova otce Kim Čong-ila. Její manžel Čang Song-tchek byl v prosinci 2013 popraven při čistce ve vedení KLDR.

Poprava Čang Song-tcheka šokovala mnoho pozorovatelů po celém světě; před svým překvapivým koncem byl pokládán za druhou nejmocnější osobu v KLDR. Kim Čong-un se k němu ale obrátil zády a při široce medializovaném procesu ho nechal shledat vinným z pokusu o svržení vlády.

Kim Kjong-hi zmizela po manželově popravě z veřejného života, o jejím osudu se široce spekulovalo. Podle některých informací se nějakou dobu léčila v zahraničí, podle jiných spáchala sebevraždu či zemřela na infarkt.

"Většina pozorovatelů Severní Koreji předpokládala, že Kim Kjong-hi odešla do exilu, nebo že byla dokonce po smrti manžela zabita. Je tedy rozhodně překvapující, že se po nějakých šesti letech znovu objevila po vůdcově straně," uvedl Oliver Hotham, editor amerického portálu NK News, který se specializuje na informace z KLDR.

Novináře překvapilo, že ženu severokorejská média zmínila hned po předsedovi parlamentu KLDR a zároveň formální hlavě státu Čche Rjong-heovi. "Že sedí vedle vůdce a je jmenovaná hned po Čche Rjong-heovi, naznačuje, že jí byla udělena významná nová pozice, možná i jako Kim Čong-unovi poradkyně ohledně politických či ekonomických záležitostí," domnívá se Hotham. "Je to rovněž připomínka, že severokorejský režim je brutální a zvláštní, koneckonců sedí vedle muže, který nařídil popravu jejího manžela," dodal.

Kim Čong-un má před sebou rok plný citlivých témat na poli mezinárodní i domácí politiky, píše Reuters. Čeká ho mimo jiné i pokračování dosud neúspěšných vyjednávání se Spojenými státy o denuklearizaci Korejského poloostrova.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je neděle 7. června 2020

Očekáváme v 13:00 20°C

Celá předpověď