USA dnes vyhlásí nové sankce proti KLDR, oznámil Trump

foto Ilustrační foto - Americký prezident Donald Trump.

Washington - Spojené státy dnes vyhlásí nové "velké" sankce proti Severní Koreji v reakci na nejnovější test mezikontinentální balistické rakety. Na twitteru to oznámil prezident Donald Trump krátce po telefonickém rozhovoru s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

"Právě jsem hovořil s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem o provokačním jednání Severní Koreje. Na Severní Koreu budou dnes uvaleny další velké sankce. Situaci zvládneme!" napsal na twitteru americký prezident. O povaze nových sankcích se nezmínil.

Podle sdělení Bílého domu, na něž se odvolává agentura AP, Trump v rozhovoru se Si Ťin-pchingem zdůraznil "rozhodnost Spojených států bránit sebe a své spojence". Vyzval rovněž Čínu, aby nasadila všechny páky k tomu, aby se Severní Korea "vzdala provokací a vrátila se na cestu denuklearizace".

Test KLDR přiblížil Trumpa ke klíčovému rozhodnutí

Nová severokorejská zkouška balistické rakety ruku v ruce se selháváním diplomacie opět posunuly amerického prezidenta Donalda Trumpa k zásadnímu rozhodnutí: buď se smířit s faktem, že z KLDR se stala jaderná mocnost schopná zasáhnout území USA, nebo proti Pchjongjangu udeřit vojensky. Ve své analýze to dnes uvedla zpravodajská televize CNN.

"Trump, který během roku varoval, že izolovaný stát zasype ohněm a hněvem, pokud bude pokračovat s ohrožováním USA a jejich spojenců, byl k poslední provokaci (severokorejského vůdce) Kim Čong-una relativně zdrženlivý," myslí si autor analýzy Stephen Collinson. Trump bezprostředně po severokorejském testu bez podrobností Američany ujistil, že problém vyřeší.

Fakt, že se Trump v reakci na zkoušku mírnil, může podle Collinsona znamenat, že se prezident chce vyvarovat dalších provokací Kima, nebo mu svou mlčenlivostí chce znemožnit propagandistické využití balistického testu. "Pokud tomu tak je, znamená to, že prezidentova veřejná rétorika k této krizi prošla vývojem," uvedl.

Trump se ale v každém případě o krok přiblížil k bolestnému rozhodnutí, které bude muset učinit, pokud diplomatické snahy o urovnání krize na Korejském poloostrově zůstanou dál neúspěšné. Tato volba bude jedna z vojenský nejzávažnějších, před kterou američtí prezidenti od konce druhé světové války stáli.

Pokud se Trump rozhodne pro vojenské řešení, které bylo dlouho považováno za nemyslitelné, bude muset příslušný rozkaz vydat s vědomím, že si konflikt vyžádá tisíce obětí z řad civilistů i amerických vojáků. Vlivný americký senátor Lindsey Graham v reakci na novou zkoušku prohlásil, že Spojené státy bojovat nechtějí, pokud ale budou muset, aby si zajistily bezpečnost, tak do války půjdou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je pondělí 22. října 2018

Očekáváme v 3:00 4°C

Celá předpověď