Tesla přestane přijímat platby za svá auta v bitcoinech, napsal Musk

foto Ilustrační foto - Tesla Model 3

San Francisco/Praha - Výrobce elektromobilů Tesla přestane jako platbu za svá auta přijímat digitální měnu bitcoin. Tuto možnost platby tak ruší po necelých dvou měsících od jejího zavedení. Rozhodnutí na twitteru oznámil zakladatel podniku Elon Musk. Důvodem jsou podle něj ohledy na životní prostředí v souvislosti s vysokým objemem energie, která se při takzvané těžbě bitcoinů spotřebovává. Bitcoin po oznámení odepsal více než deset procent hodnoty a vrátil se pod 50.000 dolarů.

"Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv při těžbě bitcoinů a transakcích s nimi, zejména uhlí, které má nejvyšší emise ze všech paliv," uvedl Musk. "Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a my věříme, že má slibnou budoucnost. Nemůže to ale být na úkor životního prostředí," dodal.

Zakladatel Tesly upřesnil, že společnost nemá v plánu žádné bitcoiny prodávat a začne je opět používat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí.

Cena bitcoinu po Muskově tweetu klesla nejprve asi o pět procent, krátce nato se propad více než zdvojnásobil. Více než desetiprocentní ztrátu měl bitcoin ještě odpoledne, kdy se prodával zhruba za 49.900 USD (asi 1,05 milionu Kč).

Když Musk v únoru oznámil, že Tesla investovala do bitcoinů 1,5 miliardy dolarů (skoro 32 miliard Kč) a že začne bitcoiny přijímat jako platbu za svá auta, cena této nejznámější kryptoměny prudce vzrostla. Od března se elektromobily Tesla daly za bitcoiny pořídit ve Spojených státech, další země pak měly následovat.

Bitcoiny pro své fungování potřebují počítače a ty zase elektřinu. Počet výkonných počítačů a objem energie, které těžba bitcoinů vyžaduje, stále roste, a s tím stoupá také uhlíková stopa po těžbě.

Zpráva, že Tesla přestane přijímat bitcoiny jako platbu za svá auta by podle analytika společnosti Purple Trading Štěpána Hájka neměla dostat bitcoin pod větší prodejní tlak. "Od začátku týdne bitcoin ztratil 13,8 procenta. Ze svého maxima pak ztrácí přes 20 procent a historicky stačila k otočení trendu korekce kolem 30 procent. Bitcoin má tak prostor k propadu až ke 45.000 dolarům, kam mu pomůže především psychologický efekt, jelikož nálada na trhu zůstává dobrá a důvěra v trh by měla cenu znovu dostat nad 50.000 dolarů," myslí si Hájek.

Poslední vývoj podle ředitele společnosti Bitstock.com Martina Stránského ukazuje, jak jsou kryptoměny citlivé na prohlášení takzvaných influencerů, tedy lidí, kteří hlavně na sociálních sítích dokážou ovlivňovat davy. "Většinou ale negativní zprávy nemají dlouhodobější vliv a představují spíše impulz pro uzavření pozic pro krátkodobé investory. Očekávám, že se po bezprostředním propadu cena vrátí nad 55.000 USD," řekl ČTK Stránský.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 27. září 2021

Očekáváme v 23:00 16°C

Celá předpověď