Tesla bude získávat grafit do baterií i z Mosambiku, sníží závislost na Číně

foto Ilustrační foto - První evropská továrna americké automobilky Tesla v Grünheide u Berlína, 9. října 2021. Na snímku je výroba vozu Tesla Model Y.

Dallas (USA) - Americká automobilka Tesla bude získávat grafit do svých baterií i z afrického státu Mosambik. Uvedla to dnes agentura AP, podle níž jde o první dohodu takového druhu. Smyslem je snížit závislost na dodávkách této nerostné suroviny z Číny. Finanční podmínky transakce nebyly zveřejněny.

Tesla v prosinci podepsala smlouvu s australskou společností Syrah Resources, která v Mosambiku provozuje jeden z největších grafitových dolů na světě. Grafit bude automobilka od roku 2025 odebírat ze zpracovatelského provozu v americkém státě Louisiana. Každý rok by měla koupit až 80 procent produkce závodu, která činí kolem 8000 tun grafitu ročně.

Smlouva je součástí dlouhodobějšího plánu Tesly zvýšit kapacity pro výrobu vlastních baterií, aniž by přitom byla tak závislá na Číně. Ta světovému trhu s grafitem dominuje.

Tesla loni dodala na trh rekordních 936.172 elektromobilů. Snaží se přitom zvyšovat kapacitu k výrobě baterií, zatím je ale nucena je odebírat i od jiných společností.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pondělí 16. května 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď