Tesaři v Chebu na náměstí vztyčili repliku historického krovu

foto Na Chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad vztyčili tesaři 7. září 2019 repliku krovu nad presbytářem kostela františkánského kláštera.

Cheb - Tesaři na náměstí v Chebu dokončili dnes zmenšenou repliku nejstaršího krovu v Čechách. Krov přímo před zraky diváků tesaři vztyčili ručně, pouze za pomoci kladkostroje a dvou dlouhých bidlech. Chtěli si tak vyzkoušet, jak se krovy dříve bez použití techniky stavěly. Vztyčením krovu dnes vyvrcholila Tesařská dílna, která na chebském náměstí začala v pondělí.

Fotogalerie

"Originální krov se nachází nad presbytářem františkánského kláštera v Chebu. V letošním roce přitom slavíme 700 let od jeho vzniku," uvedla za organizátory Marcela Brabačová z Nadačního fondu Historický Cheb.

Návštěvníci tak měli v rámci tesařského workshopu možnost vidět pracovní postupy, které už byly leckdy zcela zapomenuty. S mistry tesaři měli také možnost si osobně popovídat. Na dokončený krov byla připevněna glajcha, opentlený stromeček jako starý symbol štěstí a ochrany domu. Stavbě následně požehnal Vít Metoděj Kout, duchovní správce chrámu sv. Olgy ve Františkových Lázních.

Na prezentace historického tesařství denně přišlo zhruba 90 dětí z chebských základních škol, ale i středoškoláci z jiných krajů. Akce tak nejen pomohla zpopularizovat výjimečný soubor chebských krovů, ale měla i vzdělávací rozměr.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 11. července 2020

Očekáváme v 11:00 14°C

Celá předpověď