Terorista v Londýně zabil dva lidi, policie ho zastřelila

foto Útočník v obklíčení policistů během incidentu na mostě London Bridge (snímek pořízený z videonahrávky 29. listopadu 2019).

Londýn - Na mostě London Bridge v britské metropoli v pátek nožem zaútočil terorista, kterého později policisté na místě zastřelili. Při útoku bylo zraněno pět lidí, dva z nich zemřeli, uvedla policie. Britský premiér Boris Johnson a také londýnský starosta Sadiq Khan poděkovali policii za rychlý zásah a ocenili i kolemjdoucí civilisty, kteří se teroristovi postavili. Johnson slíbil dopadnout každého, kdo se na přípravě útoku podílel.

Incident se stal odpoledne na mostě přes Temži spojujícím londýnské části City a Southwark, kde teroristé útočili již v roce 2017; tehdy zahynulo 11 lidí včetně tří teroristů a byly desítky zraněných. Dnes se útočníkovi takřka okamžitě postavilo několik lidí z řad veřejnosti, ke kterým se následně přidali přivolaní policisté. Ti na útočníka zřejmě několikrát vystřelili a muž na místě zraněním podlehl.

O teroristovi londýnská policie sdělila, že měl na těle vestu s atrapou výbušnin.

Po útoku byla uzavřena nedaleká železniční stanice London Bridge a také stanice metra, provoz byl ale večer opět obnoven. Policie posílila hlídky, které v metropoli dohlížejí na bezpečnost.

Zásah kolemjdoucích, kteří riskovali své životy, politici ocenili. "Chci vzdát hold výjimečné statečnosti těch příslušníků veřejnosti, kteří fyzicky zasáhli, aby chránili životy druhých," uvedl premiér. Khan v prohlášení hovořil o "dechberoucím hrdinství". Arcibiskup z Canterbury, který je hlavou anglikánské církve, na twitteru napsal, že žít v zemi s takto nesmírně statečnými lidmi je privilegium.

Johnson v projevu rovněž řekl, že pozastavuje svou kampaň před prosincovými parlamentními volbami. Následně stejný krok ohlásili i opoziční labouristé; premiérovi konzervativci dodali, že předvolební akce plánují odřeknout také v sobotu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 9. srpna 2020

Očekáváme v 23:00 23°C

Celá předpověď