Teploty v Austrálii budou od čtvrtka znovu stoupat nad 40 stupňů

foto Hasič bojuje s požárem u Tomerongu v Austrálii na snímku z 8. ledna 2020.

Canberra - Úřady australského státu Viktorie dnes vyzvaly obyvatele oblastí ohrožených požáry, aby ve čtvrtek zvážili možnost evakuace. V pátek se totiž mají do států Viktorie a Nový Jižní Wales na jihovýchodě Austrálie vrátit vedra, která zvýší riziko šíření ohně. Ve státě Jižní Austrálie jsou teploty přesahující 40 stupňů a nepředvídatelný vítr očekávány již ve čtvrtek.

Počet mrtvých v důsledku australských požárů vzrostl dnes na 26. Nejnovější obětí na oficiálním seznamu je 43letý hasič, který zahynul při automobilové nehodě ve státě Viktorie, když byl ve službě. Úřady dnes potvrdily, že jeho smrt souvisela s ničivými požáry.

Policie v nejhůře postiženém státě Nový Jižní Wales tento týden oznámila, že zadržela 24 lidí, kteří čelí obvinění ze žhářství. Zatčeným, kteří údajně úmyslně založili některé z lesních požárů, hrozí až 25 let vězení. Vyšetřováno je také 47 lidí, kteří navzdory přísným opatřením v krizových oblastech prý odhodili na zem nedopalek cigarety či zápalku, a 53 lidí, kteří údajně porušili zákaz rozdělávání ohňů.

Australský premiér Scott Morrison dnes vyzval zahraniční turisty, aby se nenechali lesními požáry v zemi odradit. "Austrálie je pořád úžasné místo, vezměte své rodiny a užijte si tady dovolenou," řekl Morrison při návštěvě Klokaního ostrova (Kangaroo Island). Tento třetí největší australský ostrov, kam pravidelně přijíždějí za klokany, koaly, ptakopysky či tučňáky davy turistů, patří k místům, jež byla v posledních týdnech lesními požáry těžce postižena. Morrison dnes přiznal, že plameny zdevastovaly třetinu ostrova, zbylé dvě třetiny jsou ale pro návštěvníky stále otevřeny.

Vědci z univerzity v Sydney dnes zdvojnásobili svůj odhad počtu zvířat zabitých od září při požárech v Austrálii. Zatímco dříve mluvili o 480 milionech, nyní v bilanci uvádějí, že za oběť plamenům padla zřejmě miliarda savců, ptáků a plazů. Hmyz a bezobratlí živočichové se do bilance nezapočítávají.

Ve státě Nový Jižní Wales nadále hoří 130 požárů, z nichž padesátka není pod kontrolou, a ve státě Viktorie dalších 40. Podle agentury Reuters plameny sežehly již 2000 domů a více než 10,3 milionu hektarů porostu.

Ve venkovských oblastech zůstává řada obcí v důsledku požárů bez dodávek elektřiny a bez telekomunikačního spojení, některé se rovněž potýkají se zajištěním dodávek pitné vody. Katastrofální požáry přicházejí v Austrálii po tříletém suchu, jež někteří experti spojují s klimatickými změnami.

Dvě největší australská města Sydney a Melbourne, a také metropole Canberra, jsou nadále zahalena hustým dýmem a řadí se tak v současnosti k nejvíce znečištěným městům světa.

Na pomoc v boji s lesními požáry přiletělo dnes do Austrálie 67 hasičů ze Spojených států a Kanady. Připojili se ke 40 svým krajanům, kteří již v Austrálii s likvidací požárů pomáhají.

Značnými finančními částkami přispěli v posledních dnech na podporu lidí zasažených požáry a na boj proti ohňům některé celebrity. Britský zpěvák Elton John a australský herec Chris Hemsworth, který žije v suchem postiženém městě Byron Bay ve státě Nový Jižní Wales, oznámili každý příspěvek jeden milion dolarů. Mezi dalšími dárci jsou například australská herečka Nicole Kidmanová a zpěvačka Kylie Minogue či americká zpěvačka Pink.

Slavní tenisté Roger Federer, Rafael Nadal a Serena Williamsová sehrají v melbournské Rod Laver Areně charitativní exhibiční zápasy, jejichž výtěžek půjde na pomoc obětem požárů. Exhibice by se měla konat 15. ledna, tedy necelý týden před zahájením grandslamového turnaje Australian Open.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je sobota 8. srpna 2020

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď