Teploty byly po ránu hluboko pod nulou, na Kvildě naměřili minus 29 st. C

foto Ilustrační foto - V mrazové kotlině, kde se nachází osada Jizerka v Jizerských horách, klesla teplota k ránu 26. února 2018 na minus 19 stupňů.

Praha - Teploty v Česku spadly dnes po ránu hluboko pod bod mrazu. Například na šumavské stanici Kvilda-Perla naměřili minus 29 stupňů Celsia. Z nižších poloh byl největší mráz v Králíkách na Orlickoústecku, kde teplota klesla na minus 16 stupňů. Teplotní extrémy pro dnešní den ale překonány nejsou, v roce 2012 bylo třeba na Kvildě ještě o deset stupňů méně. Na faceboooku o tom informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci bylo na obloze velmi málo oblačnosti a do Česka se dostal studený vzduch. Teploty se proto po ránu pohybovaly většinou mezi minus šesti až minus deseti stupni, v místech se sněhovou pokrývkou ještě níže. Na Šumavě, Českomoravské vrchovině, v severovýchodních Čechách, Jeseníkách a Beskydech klesly i pod minus 15 stupňů.

Tlaková výše přinese do ČR v příštích dnech slunečné počasí a téměř bezvětří. Maximální teploty vystoupí jen výjimečně nad nulu, celodenní mráz bude zejména na Vysočině a ve Slezsku. "Tu a tam spadne z nízké oblačnosti sněhová vločka, ale bude to opravdu výjimečně – dnes podél naší západní a severozápadní hranice, zítra (v úterý) večer na severovýchodě a východě," uvedli meteorologové.

Až do středečního dopoledne platí pro Královéhradecký kraj, Vysočinu a Pardubický kraj, jižní Čechy a sever Moravy výstraha před silným mrazem. Od úterý bude varování v platnosti také pro Liberecký kraj. "Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb," uvedli meteorologové.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 24. března 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď