Teplické muzeum ukazuje výtvory z kostiček stavebnice Seva

foto Model tanku na snímku pořízeném 16. ledna 2020 v teplickém muzeu na herní výstavě věnované české stavebnici Seva.

Teplice - V teplickém muzeu se otevřela herní výstava věnovaná české stavebnici Seva. Lidé uvidí, co všechno je možné z kostiček postavit, děti se mohou inspirovat a přímo v improvizované herně něco poskládat. Dva vystavené autorské modely Petr Šimr připravuje na zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Fotogalerie

Ve vitrínách jsou historické sety od roku 1979 až po současnost. Z nich vznikají vláčky, auta, letadla. Modely jsou tovární i autorské. Jde o polytechnickou stavebnici z plastu vyráběnou českou slévárenskou a strojírenskou firmou Beneš a Lát. Základem této stavebnice jsou modré podlouhlé dílky a bílé spojovací kostičky. Ze Sevy lze podle Šimra postavit model prakticky čehokoliv.

Designérem Sevy se Šimr stal zhruba před rokem a půl. Původně sbíral Lego. "Lego mě trošku přestávalo bavit, mám přes 7000 exponátů, ale protože je to dost drahé, tak jsem si řekl, že jako vlastenec bych chtěl vyzkoušet českou značku. Tak jsem se do toho pustil a toto je výsledek mojí práce," řekl před dnešní vernisáží ČTK Šimr.

Ve dvou výstavních síních jsou statisíce kostiček. Jen model kostela, jenž je jedním z adeptů pro zápis do knihy rekordů, je z 27.372 dílů. Šimr ho skládal 171 hodin po deset dnů. "Jeden den jsem u toho stál přes 22 hodin," řekl.

Na výstavě není nic lepené, vše pouze poskládané. V současnosti už se vyrábí stavebnice určená přímo pro děvčata, z nichž lze vyrobit třeba kočárky, stavebnice pro stavbu vojenské techniky a další. V teplickém zámku lidé uvidí průřez celou historií výroby kostek a obří modely, jako je mateřská škola se zahradou a prolézačkami, požární zbrojnice i se sprchou pro hasiče, zvířata či kostra dospělého muže, která je druhým adeptem pro zápis do Guinnessovy knihy rekordů. "Velikost má 178 centimetrů na délku. Po ruce mi byl ortopedický chirurg, který mi ukazoval, jak se části těla pohybují, na základě toho jsem skládal kostlivce," uvedl Šimr. Výstavu je možné navštívit do 21. března.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je čtvrtek 13. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď