Teplárny spadající pod EPH zvýší od ledna ceny tepla o 4,8 procenta

foto Teplárna. Ilustrační foto.

Praha - Tuzemské teplárny spadající pod Energetický a průmyslový holding (EPH) od začátku příštího roku zvýší cenu tepla o 4,8 procenta. Teplárny zásobují teplem zejména oblasti Pardubic, Hradce Králové, Chrudimi, Mostu, Litvínova a Plzně. EPH o tom informovalo ČTK. Zdražování chystá kvůli rostoucím nákladům většina tepláren v Česku, některé i o desítky procent.

"Vysoké ceny energií se velmi negativně promítají do životní úrovně většiny obyvatel. Nejvýznamnějším účtem domácností jsou právě náklady na vytápění. Rozhodli jsme se proto, že vyšší výnosy z prodeje elektřiny, kterou teplárny zjednodušeně vyrábějí jako vedlejší produkt při produkci tepla, využijeme na minimalizování dopadů zdražování," uvedl mluvčí holdingu Daniel Častvaj.

Podle skupiny budou mít zákazníci tepláren EPH nejlevnější teplo v ČR. Poukázala přitom na to, že výše zdražení je výrazně pod úrovní letošní inflace a je zároveň nižší, než oznámily ostatní české teplárny. "Zjednodušeně lze říci, že obyvatelé Hradce Králové, Pardubic, Chrudimi, Plzně, Mostu a Litvínova, kteří jsou napojeni na systém centrálního zásobování teplem z našich zdrojů, budou ochráněni před dopady energetické krize, a to díky vládnímu zastropování cen energií a našemu přístupu k cenotvorbě tepla," dodal Častvaj.

Náklady producentů podle skupiny letos výrazně vzrostly. Připomněla například nárůst ceny hnědého uhlí od Severočeských dolů přibližně o 200 procent.

EPH podnikatele Daniela Křetínského prostřednictvím své dceřiné společnosti EP Infrastructure v České republice v teplárenství kontroluje Elektrárny Opatovice, které dodávají teplo ve východních Čechách a United Energy, které působí v Mostě a Litvínově. Kromě toho drží manažerskou kontrolu také v Plzeňské teplárenské.

Zdražování chystá kvůli rostoucím nákladům většina tepláren v Česku. Podle ředitele Teplárenského sdružení ČR Martina Hájka půjde zpravidla o výrazný nárůst. Záležet ovšem bude především na zdrojích výroby tepla. Nejvíce tepláren používá uhelné zdroje, kde lze podle sdružení očekávat navýšení cen zhruba v desítkách procent. Naopak v případě některých tepláren na zemní plyn může podle Hájka cena i klesnout, protože předchozí masivní zdražení plynu už dříve zvedlo ceny tepla na takovou výši, že zastropování cen přijaté vládou ceny pro koncové zákazníky nyní sníží.

Změnu cen pro příští rok už v listopadu ohlásila například společnost ČEZ Teplárenská, která od ledna zvýší ceny v průměru o 20 procent. Pražská teplárenská zvýší ceny tepla pro domácnosti už od prosince, a to přibližně o 12 až 15 procent. Už od listopadu zdražily teplo také například Teplárny Brno, které zásobují teplem většinu Brna. Ceny pro odběratele navýšily o 888 korun za GJ, tedy na 1672 korun za GJ včetně DPH. Zdražení tepla už oznámily také Jablonecká energetická, Strakonická teplárna, Jihlavské kotelny, Teplo HB nebo Energie AG Kolín.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 30. ledna 2023

Očekáváme v 9:00 2°C

Celá předpověď