Teplá zima snižuje podle distributorů spotřebu elektřiny a plynu v ČR

foto Zásuvka, zástrčka. Ilustrační foto.

Praha - Dosavadní ráz zimy, kdy kvůli nadprůměrně vysokým teplotám často padají dlouhodobé teplotní rekordy, snižuje spotřebu elektřiny a plynu v Česku. Shodli se na tom distributoři energií, které oslovila ČTK. Spotřeba podle nich logicky klesá především zákazníkům, kteří daným typem energie topí.

"Pokles ve spotřebě u zemního plynu v těchto dnech proti běžnému zimnímu období určitě vnímáme. Za leden zatím předběžný odhad poklesu spotřeby plynu je zhruba deset procent proti dlouhodobému průměru. V aktuální topné sezoně už listopad a prosinec 2019 přinesly díky teplému počasí pokles spotřeby zemního plynu okolo pěti procent," řekl ČTK Pavel Zajíc, mluvčí společnosti GasNet, která je největším distributorem plynu v ČR.

Pokles spotřeby zaznamenal také největší tuzemský distributor elektřiny, společnost ČEZ. "Elektřinou se u nás příliš netopí, elektřinou topí jen zhruba sedm procent domácností. Hojně se však využívá k přitápění, jako dodatkové topení v méně nebo občas využívaných prostorách, například na chatách. A pak jde o přitápění ve skladových halách, podnicích. Zde všude je třeba letos méně přitápět," uvedl mluvčí firmy Ladislav Kříž.

Z předběžných dat ČEZ podle něj vyplývá, že v některých lednových dnech je spotřeba elektřiny zhruba o deset, v mimořádných případech až o 15 procent nižší než na území zásobovaném firmou v lednu loňského roku. "Rozdíl teploty na průměrném diagramu byl v extrémním případě až 12 stupňů Celsia," doplnil.

Mluvčí Pražské energetiky (PRE) Petr Holubec ilustroval nižší spotřebu na hodnotě takzvaného průměrného špičkového zatížení. Jde o maximální momentální příkon, který je v daný den potřeba. Ve všední dne se tak podle něj děje kolem 13:00, o víkendech kolem 16:00 a 17:00.

"V lednu dosahovalo průměrné špičkové zatížení v Praze zatím 996 megawattů (MW), zatímco loni to bylo 1031 MW. Takže se dá říci, že je špičková spotřeba v Praze přibližně o čtyři procenta nižší, což je způsobeno především nižší spotřebou elektřiny pro vytápění," dodal.

Mluvčí E.ON Martina Slavíková potvrdila, že v zimním období jsou výkyvy spotřeby energií vázané na klimatické podmínky. "Spotřeba elektřiny či plynu se u klientů z řad domácností zvedá s poklesem venkovních teplot, přičemž u zemního plynu je tato vazba velmi významná," uvedla.

Na distribučním území E.ON podle ní prosincová spotřeba elektřiny meziročně stoupla o 0,8 procenta. "Pokud porovnáváme první polovinu ledna, došlo v porovnání s loňským rokem k poklesu o 3,2 procenta. Spotřeba plynu během prosince meziročně klesla o 2,9 procenta, za první polovinu ledna pak došlo k meziročnímu poklesu o 5,8 procenta," dodala.

Například ve středu překonaly teploty rekordy na 15 meteorologických stanicích v Česku, které měří déle než 30 let. Největší teplo bylo na Šumavě. Na Churáňově meteorologové naměřili 14,8 stupně Celsia, na Horské Kvildě 14,6 stupně.

Zatímco na Šumavě panovalo díky slunečním paprskům jaro, na velké části Moravy a v jižních Čechách byly teploty pod nulou. Rekordy přepisovaly teploty i před Vánocemi nebo po Novém roce. Druhý den letošního roku padly rekordy na 20 stanicích, v Hejnicích bylo 13,5 stupně.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je čtvrtek 13. srpna 2020

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď