Zelenskyj a lid Ukrajiny si podle Halíka zaslouží Nobelovu cenu za mír

foto Ilustrační foto - Katolický kněz Tomáš Halík převzal 21. října 2019 na německém velvyslanectví v Praze Kříž za zásluhy, které mu udělil německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Naarden (Nizozemsko)/Praha - Nobelovu cenu za mír si podle českého teologa a filozofa Tomáše Halíka zaslouží ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ukrajinský lid, "který krvácí v zápasu za návrat míru, svobody a spravedlnosti". Halík to dnes řekl ve svém děkovném projevu při přebírání Komenského ceny v nizozemském Naardenu. Stal se prvním českým držitelem ocenění, které má vzdát hold osobnostem, jež se v duchu Komenského myšlení a činnosti angažují ve prospěch výchovy, vzdělání, vědy a kultury při rozvoji mezinárodního společenství.

"Přijímáme dnes Komenského cenu, připomínáme si muže, který zakusil utrpení války a exilu, ale neztratil důvěru v Boha, ve vítězství míru a humanitu. Jsem přesvědčen, že prezident Zelenskyj a lid Ukrajiny, který krvácí v zápasu za návrat míru, svobody a spravedlnosti, plně zaslouží Nobelovu cenu míru," uvedl český katolický kněz a myslitel.

Připomněl také první novoroční projev Václava Havla, tehdy nově zvoleného československého prezidenta, který v lednu 1990 citoval vizi Komenského, že vláda nad našimi záležitostmi se vrátí do našich rukou. "Tehdy jsme se radovali z návratu svobody. Dnes víme, že svoboda je vzácný, ale také křehký dar; je to zároveň náročný úkol. Je třeba o něj stále pečovat, chránit ho a rozvíjet. Je čas se probudit," řekl dnes Halík.

Halík Komenského cenu dostal už v roce 2020, ceremoniál byl ale kvůli pandemii dvakrát odložen. "Čekali jsme na lepší doby. Avšak sotva jedna ničivá bouře trochu ustala, propukla další. Evropa je ve válce. Každé ráno v uplynulých dvou týdnech jsem měl pocit, že noční sen byl pouze vystřídán dalším, hrozným a snažil jsem se z něj probudit," uvedl dnes.

Připomněl, že Komenský žil v době války, kdy se radikálně přetvářel svět, Evropa byla rozdělena, byly otřeseny všechny dosavadní jistoty. "I my se dnes díváme do tváře smrti. Odložme brýle naivních iluzí, že jde jen o lokální válku kdesi daleko, že se Putin spokojí s dobytím Ukrajiny," řekl Halík. Putin je podle něj "Hitler naší doby" a postupuje podle plánu, který je známý z dějin Československa. "Nejdříve obsadit pohraniční území, pak celou zemi a pokud se mu demokratický svět nepostaví včas a s dostatečnou razantností, půjde dál."

Putinův postup by podle Halíka mohl být povzbuzením pro diktátory a válečné zločince na celém světě. "Pokud Západ dovolí Rusku zničit svobodu Ukrajiny, zradí tím základní hodnoty, které jsou pilířem její identity. Tato válka je zápas o morální tvář Evropy, zkouška statečnosti a solidarity," řekl český teolog.

Porota Komenského ho ocenila jako "jednoho z nejvlivnějších duchovních a nezávislých myslitelů této doby, který slovem a činem naplňuje Komenského myšlenkové dědictví v moderním a podnětném duchu".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 30. září 2022

Očekáváme v 19:00 11°C

Celá předpověď